31 lipca pozostało tylko 15% BTC do wykopania

Ostatniego dnia lipca wykopano już 85 procent BTC. W obiegu znajduje się 17 850 000 bitcoinów, na resztę trzeba czekać, jednak pytanie brzmi jak długo. Użytkownicy Reddita gorąco komentują to wydarzenie i zastanawiają się nad przyszłością najpopularniejszej kryptowaluty.

Pozostało juz “tylko” 15 procent BTC. Symboliczny poziom 85 procent wydobycia BTC osiągnął 31 lipca. Wydarzenie to przyczyniło się do ożywionych dyskusji w internecie nad przyszłością wydobycia bitcoina. Jeden z użytkowników Reddita twierdzi, że w ciągu najbliższych pięciu lat zostanie wykopane kolejne 9 procent kryptowaluty. Po przekroczeniu poziomu 94 procent wydobycia cena najpopularniejszej kryptowaluty ma znacząco wzrosnąć. Zakończą się również czasy darmowego bitcoina.

W artykule znajdziesz następujące informacje

Ostatni bitcoin

Użytkownicy portalu zaczęli się zastanawiać, jaka będzie przyszłość BTC po wykopaniu ostatniego bitcoina. Czy cała sieć będzie działała bez finansowej zachęty dla górników? I w jaki sposób transakcje będą przetwarzane? To tylko niektóre z pytań nurtujących internautów. Niektórzy forumowicze starali się odpowiedzieć na zadane pytania. Użytkownik dustywarrior uważa, że po wykopaniu ostatniego bitcoina górnicy będą nadal otrzymywać nagrody pod postacią opłat za transakcje.

Po wykopaniu 100 procent BTC sieć będzie na tyle duża, aby górnicy nie martwili się o finansową motywację. Inny użytkownik o pseudonimie justinjustinian oświadcza, że do momentu wykopania ostatniego bitcoina minie ponad wiek, dlatego wszelkie spekulacje nie mają sensu. Metaforycznie przyrównał sytuacje kryptowaluty do transportu mieszkańców Nowego Jorku w XIX wieku. Minęło ponad sto lat, a zamiast końskich zaprzęgów mamy teraz transport zmotoryzowany, którego w przeszłości nikt nie przewidywał.

Halving BTC juz za rok

To, jak szybko bitcoin jest wydobywany, zależy od paru czynników. Największym z nich jest nagroda za wydobycie BTC. W przyszłym roku nagroda za wykopanie bloku zmniejszy się do 6,25 BTC w efekcie halvingu. Halving to inaczej po prostu zmniejszenie nagrody za wydobycie dokładnie o połowę.

Do tej pory miały miejsce dwa halvingi. Pierwszy w dniu 28 listopada 2012 roku. Wówczas nagroda z 50 monet spadła do 25. Po raz kolejny halving miał miejsce 9 lipca 2016 roku. Nagroda za wydobycie spadła po raz kolejny o połowę do poziomu 12,5 BTC. Przyszłoroczny halving zmniejszy roczną inflację BTC do 1,8 procent. Złoto ma roczną inflację w wysokości trzech procent, co oznacza, że po kolejnym halvingu wirtualna waluta stanie się rzadsza niż złoty kruszec.

Co prawda nagroda dla górników zmniejszy się, ale historia dwóch poprzednich halvingów pokazuje, że napędzają one znaczny wzrost ceny bitcoina. Zaraz po pierwszej połowie w 2012 roku cena bitcoina wzrosła z 12 dolarów do 140. Parę tygodni po drugim halvingu w 2016 roku bitcoin rozpoczął rajd, który napędził jego cenę z 582 dolarów do poziomu aż 20 000 dolarów. Wzrosty te były głównie napędzane przez fundusze inwestorów indywidualnych. Tym razem do halvingu przygotowują się duże instytucje.

Dalsze losy BTC i jego wydobycia spędzaja sen z powiek wielu kryptowalutowym fanom, ale przypuszczalnie żaden z nich nie dotrwa do momentu skończonej podaży BTC.

Previous ArticleNext Article
Od Stycznia 2019 jestem CEO projektu KopanieBitcoin.pl naszym celem jest prowadzenie i tworzenie największego serwisu w Polsce, który wspiera polskie górnictwo kopania kryptowalut. Kopanie Bitcoin jest w Polsce coraz bardziej popularniejsze dlatego celem jestem budowanie w pełni wartościowego serwisu.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Microsoft chcę kopać kryptowaluty za pomocą reklam

Microsoft to jeden z głównych graczy w branży technologicznej. Nic więc dziwnego, że firma Billa Gatesa postanowiła dołożyć swoją cegiełkę do budowy krypto walutowego świata. Dnia 26 marca amerykański gigant złożył wniosek patentowy. Microsoft twierdzi, że specjalne czujniki są w stanie wykryć aktywność spowodowaną określonymi procesami — na przykład czas poświęcony oglądaniu reklam — a następnie przekształcić je typ danych odczytywany przez komputery, które z kolei mogą zostać wykorzystane do rozwiązywania problemów matematycznych. W bardzo podobny sposób działa algorytm Proof-of-Work odpowiadający za Bitcoina.

Proof-of-Work

Proof-of-Worj to algorytm, którego pierwotna koncepcja została opracowana w 1993 roku. Pomysł zakładał, że internetowi górnicy będą ze sobą konkurować w rozwiązywaniu złożonych zadań matematycznych. Kiedy górnik znajdzie rozwiązanie równania, wysyła je do sieci, następnie pozostali górnicy sprawdzają, czy odkryte rozwiązanie jest poprawne. Na podstawie tego algorytmu działa Bitcoin, który jest oparty na zdecentralizowanej zbiorowej pracy węzłów. Do tych węzłów zaliczamy górników, którzy odpowiadają za dodawanie nowych bloków do sieci.

Microsoft uznaje Proof-of-Work za zbędny

Część niekonwencjonalnych systemów krypto walut wymaga pracy wielkich pokładów mocy obliczeniowej. Zamiast tego dane można wygenerować na wzór aktywności, które wykonuje ciao użytkownika. Owe dane są dowodem pracy, w związku z czym użytkownik jest w stanie nie świadomie pomóc w rozwiązaniu trudnego obliczeniowo problemu. Powyższe informacje są dostępne we wniosku patentowym.

Konstrukcja systemu może wykorzystać nasz wysiłek fizyczny do wykopywania krypto walut. Dzieje się tak, dlatego że czujniki wykrywając, kiedy ciało zaczyna wykonywać jakiś wysiłek fizyczny, a zebrane dane wykorzystają do odblokowywania kolejnych bloków w blockchainie. Skanery można by nawet podłączyć do głowy, aby te wykorzystały nasze fale mózgowe. Jednym słowem podczas intensywnego wysiłku umysłowego możemy wydobywać nasze krypto waluty.

Według Microsoftu taki system może ostatecznie zachęcać użytkowników do wykonywania określonych czynności. Skanery są w stanie stwierdzić, z jakimi rodzajami zadań związana jest wykryta aktywność. Przykładem jest właśnie koncentracja naszego umysłu podczas oglądania i czytania informacji zawartych w reklamach. Za tak prostą czynność zostalibyśmy wynagrodzeni.

Czy jest to w ogóle potrzebne?

Nie wiadomo czy Amerykański gigant będzie praktykował zgłoszony patent. Tak samo, jak nie jest jasne czy powyższy protokół byłby w stanie pracować na podstawie nowej sieci. Z tond pytanie, czy można do tego celu wykorzystać blockchainy, które już istnieją?

Warty uwagi jest fakt, że w 2017 r. holenderska firma badała, czy człowiek jest w stanie wytworzyć wystarczającą ilość energii, aby wykopać krypto walutę. W rezultacie stwierdzono, że ciepło z ciał 37 osób, które zostało zebrane w ciągu paru godzin, jest wystarczające dla komputera, aby ten nieprzerwanie pracował ponad 8 dni kopać krypto waluty.

Trudność wydobycia Bitcoina spada o 16%

Tak dużego spadku trudności wydobycia głównej kryptowaluty, czyli Bitcoina nie było od lat! W całej ponad dziesięcioletniej przeszłości BTC podobny spadek zanotowano tylko 1 raz. Miało to miejsce blisko 9 lat temu, w październiku 2011 roku.

Co oznacza w praktyce spadek trudności wydobycia BTC?

Blisko 16% spadek oznacza w najprostszym przekazie to, że górnikom właśnie zaczęło się opłacać kopanie Bitcoina. Ostatnie chude lata na rynku kryptowalutowego miningu wykazywały się tym, że Ci, którzy kopali króla kryptowalut (zarówno osoby prywatne, jak i profesjonalne kopalnie) musieli do tego interesu znacznie opłacać.

Wyglądało to tak, że w momencie podłączenia koparek do wydobywania Bitcoina generowały one tak duże koszty prądu, że po wydobyciu określonej ilości sztuk BTC i ich sprzedaży, kwota, za która sprzedawano urobek nie wystarczała na pokrycie kosztów prądu, nie wspominając nawet o zysku czy zwróceniu się środków za sprzęt do miningu. Górnicy kopali więc BTC dokładając do interesu, a w ostatnich 2 latach wielu z nich wręcz poddało się i odłączyło swoje maszyny, bo zwyczajnie nie było ich już stać na ich finansowanie ze swoich innych działań.

Spadająca trudność wydobycia o 16% oznacza, że wydobycie staje się nie tylko opłacalne, ale nawet bardzo opłacalne. Istnieje więc duża szansa na to, że zarówno kopalnie, jak i osoby kopiące prywatnie już na dniach podłączą swoje koparki do sieci po to, by móc odbić sobie chude lata i zarobić wreszcie na koparkach.

Jak długo potrwa okazja do kopania Bitcoina?

W momencie ogłoszenia informacji, że trudność spadła o 16% wielu górników już podłączyło się do sieci i zaczęło kopać. Zyski, jakie będą mogli dzięki temu zarobić potrwają tak długo, jak długo sieć nie “zapcha się” tysiącami nowych osób kopiących, które automatycznie podniosą trudność (hashrate) do kolejnego poziomu. Nie musi się to stać dziś, jutro, ani za miesiąc, ale niewątpliwie im więcej osób będzie chciało wykorzystać opłacalność kopania Bitcoina, tym bardziej będą sprawiać, że trudność wzrośnie, a zyski z kopania zaczną maleć.

Co ciekawe, zyski znów z czasem będą maleć, ale trochę to potrwa zanim zejdą poniżej jakiegokolwiek stopnia opłacalności, dlatego mamy okazję obserwować dziś i na przestrzeni kolejnych tygodni jak rośnie zainteresowanie kopaniem, a być może również zakupem nowego sprzętu miningowego. Warto tu pamiętać, że koparki kupione rok, czy dwa lata temu nie są już tak wydajne, jak nowe modele, dlatego część górników może zdecydować się na zakup nowoczesnych urządzeń, podnosząc sobie tym samym szansę na bardziej efektywne kopanie.

Czy górnicy ze starym sprzętem zostaną wypchnięci z rynku?

Trudno powiedzieć, ale nie jest to wykluczone. Wszystko zależy od tego jak wydajne mają maszyny i w jakie urządzenia zainwestuje ich miningowa konkurencja. Wraz ze wzrostem profesjonalizacji koparek może się wkrótce okazać, że posiadacze przestarzałych maszyn będą zarabiać wielokrotnie mniej niż ich koledzy na nowych maszynach, a po kilku max kilkunastu miesiącach kto wie.. może rzeczywiście zrezygnują z kopania.