Czy opłaca się kopać Bitcoiny? – Youtuber Blog Prezesa

Jak twierdzi youtuber z kanału Blog Prezesa, kopanie Bitcoin nie jest już opłacalne. Powodem tego jest fakt, że rentowność wydobywania tej kryptowaluty od 2011 roku znacznie spadła. Dla przypomnienia: jeszcze rok wcześniej, w 2010 roku, kopanie Bitcoin pozwalało dobrze zarobić. Czasy były inne, a do wypełnienia tego zadania potrzeba było jedynie zwykłej karty graficznej i przeciętnego procesora.

W artykule znajdziesz następujące informacje

Wydobycie BTC przed 2011 rokiem

Wspomniany już wcześniej youtuber zauważył, że w momencie, w którym zaczął wydobywać Bitcoin, czyli w 2011 roku, opłacalność tego przedsięwzięcia nie była zbyt wysoka. Pozwalała właściwie pokryć koszty rachunku za energię elektryczną, a zyski były naprawdę niewielkie. Z tego też powodu twierdzi on, że wydobywanie kryptowaluty było opłacalne do roku 2010. Jak argumentuje to stwierdzenie? Otóż zauważa, że przed tym czasem nie było jeszcze giełd kryptowalut, na których można było zakupić jednostki Bitcoin. Do kopania wystarczył zwykły pecet lub laptop, a i tak pozwalał on na wydobycie tysięcy Bitcoinów. Wtedy nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że kopanie może być opłacalne. Odbywało się ono bez wysokich rachunków za prąd oraz potrzeby zaopatrzenia się w wysokiej klasy sprzęt do wydobywania.

Zmiany na gorsze?

Od wspomnianego już wcześniej okresu wiele się zmieniło. W momencie, w którym pojawiła się pierwsza giełda kryptowalut, traderzy mogli doświadczyć pierwszej bańki na Bitcoin w wysokości 32 dolarów. Już wtedy bardziej opłacało się zakupić wcześniej wydobyte jednostki niż kopać je samemu. Cena Bitcoin szła w górę nieustannie, koszt miningu oraz hashrate ciągle wzrastały. To równało się coraz niższej rentowności całego przedsięwzięcia.

Warto w tym miejscu wspomnieć o wydarzeniu z końca 2018 roku. Wielu Chińczyków wydobywających Bitcoin zaczęło oddawać swoje koparki na złom, twierdząc, że sprzęt ten nie będzie im już do niczego potrzebny. Wtedy opłacalność kopania Bitcoin była na takim samym poziomie, jednak jego cena wynosiła jedynie 3 tysiące dolarów. Obecnie jednostka Bitcoin wyceniana jest o wiele bardziej, ale trudność jego wydobycia jest o wiele większa. Chwilowy wzrost cen mógłby spowodować, że również kopanie Bitcoin stałoby się bardziej opłacalne, jednak nadal bardziej korzystne byłoby zakupienie i sprzedanie jednostek. Do tego stopnia, że jak zauważa wspomniany wcześniej youtuber, gdybyśmy od 2011 roku zdecydowali się na kupienie Bitcoinów, wyszlibyśmy na tym znacznie lepiej niż próbując wydobyć je samodzielnie.

Jaka jest zatem rada na przyszłość? Niestety nie mamy zbyt dobrych informacji. Zdaniem cytowanego już przez nas youtubera ze świata kryptowalut, nie możemy spodziewać się zmiany sytuacji na lepsze. Wręcz przeciwnie, zakłada on, że trudność wydobywania nowych jednostek Bitcoin będzie rosła wraz z upływem czasu. Może to oznaczać, że wielu inwestorów zacznie interesować się innymi kryptowalutami lub pozostanie jedynie przy analizowaniu trendów i inwestowaniu w transakcje zawierane tylko i wyłącznie za pomocą giełd kryptowalut.

Previous ArticleNext Article
Od Stycznia 2019 jestem CEO projektu KopanieBitcoin.pl naszym celem jest prowadzenie i tworzenie największego serwisu w Polsce, który wspiera polskie górnictwo kopania kryptowalut. Kopanie Bitcoin jest w Polsce coraz bardziej popularniejsze dlatego celem jestem budowanie w pełni wartościowego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

100 dni przed halvingiem bitcoina jak nastroje górników?

To prawdopodobnie jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń okolicznościowych na całym rynku BTC. Zostało niewielu czasu do odliczenia. Wszystkie portale i użytkownicy związani z walutą bitcoina zniecierpliwieni nawołują do tego, że pozostało jedynie 100 dni do halvingu najpopularniejszej na całym świecie kryptowaluty.

Jednak na czym tak naprawdę polega halving bitcoina?

To niewątpliwie przedsięwzięcie, które wywołało ogromny szum na całym kryptowalutowym rynku. Informacja o halvingu pierwszej kryptowaluty obiegła wszystkich miłośników wirtualnych funduszy. Zatem czym tak właściwie jest to wydarzenie? Okazuje się, że termin halving obrazuje zmniejszenie dokładnie o połowę nagrody za każde wydobycie poszczególne bloku bitcoina. Aktualny stan za indywidualne wydobycie bloku BTC to 12,5 w walucie bitcoin. Po nastaniu halvingu tej waluty, będziemy mogli liczyć jedynie na 6,25 BTC za każdy wydobyty blok.

Bitcoin w górnictwie zanotował znaczący wzrost w 2020

Wirtualni górnicy, którzy parają się bitcoinami mogą spodziewać się regularnego halvingu około co 4 lata od powstania BTC. Cykliczność halvingu bitcoina mierzona jest jednak na więcej niż jednej płaszczyźnie. Zmniejszenie płacy bitcoinami aż o połowę za każdy poszczególny blok zawsze po wydobyciu kolejnych 210 tysięcy bloków bitcoina.

Proszę zwrócić uwagę na to, że w roku 2009 górnicy parający się wydobywaniem BTC za pośrednictwem mocy obliczeniowej swoich maszyn, mogli cieszyć się płacą 50 BTC za jeden wydobyty blok. W 2012 roku dokładniej w listopadzie miał miejsce pierwszy halving najpopularniejszej na świecie kryptowaluty. Górnicy otrzymywali wówczas 25 BTC za każdy wydobyty blok.

Mining kryptowalut – giganci łączą siły i budują mega-kopalnię

Zgodnie z przypuszczeniami kolejny halving miał miejsce w lipcu 2016 roku. Dlatego też kolejne zmniejszenie płacy za każdy kolejny blok bitcoinów oscylowano na 2020 rok, w maju. Według oszacowanych informacji wydarzenie halvingu BTC będzie miało miejsce aż do momentu wydobycia wszystkich bloków waluty. Według obliczeń nastąpi to po roku 2140.

Wiele osób zadaje sobie jedno pytanie. Dlaczego właściciel najpopularniejszej na świecie kryptowaluty stworzył w swoim systemie takie wydarzenie jak halving? Wbrew niektórym oczekiwaniom, ma on za zadanie regulować zasady popytu i sprzedaży bitcoina. W momencie, w którym wszystkie bitcoiny znalazłyby się bezpośrednio na rynku, popyt na nie automatycznie by zmalał. Tym samym sprawiłoby to, że górnicy zaangażowani w działanie za pośrednictwem blockchaina bitcoinów straciliby zainteresowanie tą walutą. Halving na razie skutecznie temu zapobiega.

Jak wydarzenie halvingu działa na rynek kryptowalut?

Niemal każdy zadaje sobie to pytanie. Okazuje się jednak, że niemożliwe jest, aby całkowicie przewidzieć skutek halvingu tak potężnej waluty. Spekulacje pojawiają się zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. Jedni nawołują do tego, że ceny BTC wzrosną z uwagi na większy popyt, inni natomiast twierdzą, że cena równomiernie spadnie. Z przeszłości wiemy tak naprawdę, że historia halvingu nie przyniosła zbyt wielu zmian. Ostatni halving bitcoina, który miał miejsce, nie wywołał oczekiwanego zamieszania, ponieważ nie wpłynął na ceny BTC.

Iran: 1000 licencji na wydobywanie kryptowalut

Chociaż od powstania najstarszej z walut wirtualnych dzieli nas 11 lat, to rynek ten wciąż nie jest dostatecznie uregulowany i wciąż dostrzega się potrzebę większego nacisku na tę kwestię. Na całym świecie rządy państw w ostatnich latach wykazują znaczne postępy w regulowaniu branży kryptowalut. Jest to szczególnie widoczne w odniesieniu do kontrolowania wydobycia cyfrowych aktywów, czyli miningu.

Irańska gospodarka wzbogaci się dzięki miningowi o 8,5 mld dolarów amerykańskich

Najnowsze doniesienia wskazują na to, że rząd Iranu przygotował się na wydanie 1000 licencji na wydobywanie kryptowalut. Z licencji skorzystają krajowe firmy kryptograficzne, które specjalizują się w miningu. Chodzi tu głównie o duże firmy, takie, które mogą sobie pozwolić na pokrycie dużych rachunków za energię elektryczną.

Kryptowaluty i Bitcoin – Co nas czeka w 2020 roku?

Amira Hosseina Saeedi Naeiniego, urzędnik z ICT Guild Organization, stwierdził, że chociaż irański przemysł wydobywczy to stosunkowo nowe zjawisko w tym kraju, wiele osób dostrzegło już w nim duży potencjał, który z dużym prawdopodobieństwem przyciągnie inwestorów zza granicy. W konsekwencji tego gospodarka w Iranie może wzbogacić się o 8,5 mld dolarów amerykańskich.

Jednak legalne wydobywanie kryptowaluty w Iranie wymaga, aby każdy górnik posiadał oficjalną licencję.  Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że koszty energii elektrycznej są wysokie, i z tego też względu mining może być postrzegany jako zajęcie coraz mniej opłacalne.

TOP 5 kryptowalut, które można kopać na PC w 2020 roku

Mining opłacalny dla dużych pól górniczych

Jest to niewątpliwie ogromne wyzwanie dla stanu górniczego, gdyż tylko duże przedsięwzięcia wydobywcze mogą sobie pozwolić na rozwijanie tej działalności. Mniejsze zakłady, które tak dobrze nie prosperują, zmuszone są do zamknięcia działalności albo przynajmniej jej zawieszenia.

Bitcoin Era – Opinie od inwestorów – Platforma

Wydobywanie cyfrowych aktywów, czyli mining to wciąż nowe i rozwijające się zjawisko, na które otwiera się coraz więcej krajów. Sam fakt wydania przez Iran 1000 licencji na wydobywanie kryptowalut pokazuje, że Iran dostrzega w tej branży potencjał i upatruje w nim korzyści finansowych w sferze gospodarczej.