Czy zakup koparki kryptowalut można wpisać w koszty działalności?

Zakupu komputerów do kopania kryptowalut i zużycia prądu nie można uznać za koszt uzyskania przychodu. Tak zadecydował polski urząd skarbowy.

Temat kryptowalut nadal cieszy się zainteresowaniem inwestorów. W pierwszym kwartale roku 2019 wartość bitcoina wzrosła o ponad 30%. Jednak osoby inwestujące w jego wydobywanie są rozczarowane ostatnią decyzją fiskusa. Ich zarobek będzie niższy, ponieważ według obowiązującej interpretacji przepisów o kosztach uzyskania przychodu, nie można odpisać od podatku kosztów nabycia sprzętu komputerowego, tzw. koparek kryptowalut, bez których niemożliwa jest ta działalność.

Koszty wydobycia bitcoina

Jedna z osób zainteresowanych wirtualną walutą postanowiła założyć firmę, której działalność polega na pozyskiwaniu kryptowaluty za pomocą komputerów. Ten sposób polega na wykonywaniu licznych obliczeń i „wykopywaniu” w ten sposób bitcoina, a następnie sprzedaży go. Taka działalność wymaga jednak nakładów finansowych ze strony przedsiębiorcy. Chodzi przede wszystkim o zakup niezbędnego sprzętu oraz o prąd zużywany na jego zasilanie. Skuteczne kopanie wirtualnych walut pochłania bardzo dużo energii elektrycznej i wymaga użycia najbardziej wydajnych urządzeń. Bez tego działalność firmy nie jest możliwa. W związku z tym przedsiębiorca zwrócił się do urzędu skarbowego z zapytaniem, czy jego wydatki zostaną uznane za koszt uzyskania przychodu, i czy będzie mógł odpisać je od podatku dochodowego.

Stan prawny

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 30b ust. 1a) czytamy, że od dochodu ze sprzedaży kryptowalut należy zapłacić podatek w wysokości 19%. Dochód ten jest definiowany jako różnica między przychodami a kosztami uzyskania przychodów (art. 22 ust. 14-16). Za koszt uzyskania przychodów uznaje się udokumentowane wydatki poniesione bezpośrednio na zakup waluty.

Opinia fiskusa

Postanowienie urzędu skarbowego w tej sprawie negatywnie rozczarowało podatnika inwestującego w kopalnię bitcoina. Jego argumenty nie zostały uwzględnione. Organ wydał opinię, że nabycia komputerów i zużycia prądu nie można w tym wypadku uznać za koszt uzyskania przychodu. Zdaniem fiskusa związek między zakupem koparki wirtualnej waluty a wykopywaniem jej nie ma charakteru bezpośredniego.

Podsumowanie

Obrót opisanej sprawy pozwala sądzić, że ze względów podatkowych inwestowanie w kryptowaluty w Polsce będzie mniej opłacalne. Przedsiębiorcy będą zmuszeni do wykazywania wyższego dochodu, niż rzeczywisty. W związku z tym działalność wielu z nich może stać się zwyczajnie nieopłacalna. Będzie to z pewnością skutkowało przeniesieniem wielu biznesów z tej branży poza granice naszego kraju. Osobom zainteresowanym tematem pozostaje mieć nadzieję, że wykładnia przepisów z czasem ulegnie zmianie i stanie się korzystniejsza. Trudno bowiem oprzeć się wrażeniu, że uznanie braku bezpośredniego związku między zakupem sprzętu i zużycia prądu z pozyskiwaniem bitcoina, świadczy o słabej znajomości realiów, w jakich funkcjonują przedsiębiorcy z branży wirtualnych walut.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *