Nawigacja po forum

Ewolucja kopalń kryptowalut

Cytat

Kiedy Bitcoin zaczynał, nie było zbyt wielu górników. W rzeczywistości Satoshi, wynalazca Bitcoin, i jego przyjaciel Hal Finney byli parą jedynych ludzi wydobywających Bitcoin w tamtym czasie z własnymi komputerami osobistymi. Korzystanie z procesora (jednostki centralnej - mózg twojego komputera i zintegrowany komponent w każdym komputerze) było wystarczające do wydobycia Bitcoin już w 2009 roku, ponieważ poziom trudności wydobywczych był niski. W miarę jak Bitcoin zaczął się rozwijać, ludzie szukali mocniejszych rozwiązań górniczych. Stopniowo ludzie przenosili się do górnictwa na układach GPU. Procesor graficzny (jednostka przetwarzania grafiki) jest specjalnym komponentem dodawanym do komputerów w celu wykonywania bardziej złożonych obliczeń. Układy GPU pierwotnie miały umożliwić graczom uruchamianie gier komputerowych o wysokich wymaganiach graficznych. Ze względu na swoją architekturę stały się one popularne w dziedzinie kryptografii, a około 2011 roku ludzie zaczęli je również wykorzystywać do wydobywania bitcoinów. Dla porównania, moc wydobywcza jednego procesora graficznego jest równa mocy około 30 procesorów.

Kolejna ewolucja nastąpiła później wraz z wydobyciem FPGA. FPGA jest sprzętem, który można podłączyć do komputera w celu wykonania zestawu obliczeń. Są one podobne do procesorów graficznych, ale 3-100 razy szybsze. Minusem jest to, że są trudniej konfigurowalne, dlatego nie były tak powszechnie używane w górnictwie jak procesory graficzne.

Wreszcie, około 2013 roku, wprowadzono nową rasę górników: ASIC Miner. ASIC oznacza układ scalony specyficzny dla danej aplikacji, a były to elementy sprzętu wyprodukowane wyłącznie na potrzeby górnictwa Bitcoin. W przeciwieństwie do układów GPU, CPU, i FPGA, nie można ich było wykorzystać do żadnych innych celów. Ich funkcja została zapisana w maszynie.