Francuskiej władzy zlikwidowali nielegalną kopalnie MONERO

Ostatnie odkrycie francuskiej władzy. We Francji doszło do likwidacji ogromnego botnetu, wszystko za sprawą nielegalnych kopalń Monero.

Policja zlikwidowała botnet! Jak dowodzi Francuska policja  użytkownicy sieci, którzy byli zhakowani nie mieli o tym pojęcia. Wykorzystywanie ich do kopania kryptowaluty XMR, było robione w sposób dyskretny.

Informacja obiegła świat 27 sierpnia. Pierwsze wzmianki o sprawie pojawiły się tego dnia w BBC News. Według przedstawionej przez francuską policję opinii, zainfekowania uległo wiele komputerów a ich właściciele pozostawali w niewiedzy. Botnet oznacza większą liczbę sprzętu komputerowego, które zostały objęte jakimś szkodliwym oprogramowaniem. Francuska sytuacja pokazała, że bez problemu można dokonać zewnętrznej kontroli nad czyimś sprzętem bez wiedzy użytkownika. W jaki sposób oprogramowanie dostało się do zainfekowanych komputerów? Otóż, według opinii ekspertów oprogramowanie dotarło za sprawą zainfekowanych wiadomości email, badania wykazują, że prawdopodobnie były to wiadomości o charakterze erotycznym, bądź oferty bankowe. Kolejno procedura objęła zainfekowanie dysków USB. Ten szybki i łatwy sposób sprawił, że wirus, któremu nadano nazwę Retadup ostatecznie dotarł do ponad 100 krajów na świecie, a tym samym zagnieździł się w 850 tysiącach komputerów! Tak ogromną skalę zainfekowania wirusem komputerów nazywa się potocznie botnetem.

Gigantyczny Botnet

Jean-Dominique Nollet pełniący funkcję szefa francuskiej policji z działu zajmującego się przestępczością dokonywaną w internecie, ocenił siłe botnetu. Szef C3N w wywiadzie udzielonym w francuskim radiu France Inter sytuację ocenił następująco:

„Choć wiedza obywateli z tego zakresu jest nikła, należy ich uświadamiać o skali panującego problemu. Zainfekowanie tak licznej grupy komputerów jest ogromnym zagrożeniem. W przyszłości może doprowadzić do zlikwidowania nawet wszystkich stron internetowych na świecie. Przejęcie 850 000 komputerów stanowi ogromne zagrożenie i ludzie powinni sobie zdawać z tego sprawę. ”

Nazwiska hakerów, którzy przejęli sieci komputerowe są nieznane. Jednakże znana jest informacja odnośnie celu, podkreślają, że ich celem był wyłącznie zarobek. W tym celu zainstalowali program służący do kopania cyfrowej waluty w tle. Wytworzona przez hakerów sieć miała im posłużyć również do wyłudzania pieniędzy. Użyli bowiem oprogramowania o nazwie ransomware. Dopuścili się również do wykradania danych z izraelskich szpitali.

Przeprowadzenie akcji policyjnej na tak szeroką skalę możliwe było jedynie dzięki Federalnemu Biuru Śledczemu Stanów Zjednoczonych (FBI). Działania jakie podjęła policja doprowadziły do odnalezienia serwera botnetu. Odnalezienie go w stolicy Francji wyzwoliło setki tysięcy komputerów zaatakowanych przez wirus.

Odkrycie a także zniszczenie szkodliwego oprogramowania nie przyczyniło się do odnalezienia i zatrzymania sprawców. Według zebranych informacji wynika, że proceder rozpoczął się już w 2016 roku, ponadto według opinii ekspertów owe działania doprowadziły do tego, że Hakerzy wzbogacili się o miliony dolarów.

Francuscy Hakerzy

Włączenie menadżera zadań to pierwszy krok do wyłączenia zamaskowanego programu służącego do kopania kryptowaluty Monero.Takiego odkrycia dokonała w ostatnich dniach firma, która zajmuje się wykrywaniem przestępstw w sieci. Według firmy od cyberprzestępstw program był dobrze zamaskowany.  Eksperci wskazują, że najważniejszy górnik, wydobywający Monero pochodzi z Francji bądź kraju w którym językiem powszechnie używanym jest język francuski. Ich hipoteza ma poparcie w kodzie w którym jest obecny w bardzo dużej ilości język francuski.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czy kopanie Bitcoin jest nadal opłacalne? 

Kopanie BTC osiągnęło punkt kulminacyjny. Coraz większe rzesze tzw. górników pracuje podczas wydobywania bloków. Na ten moment dochody z całego procederu są jednak symboliczne. Wielu górników zastanawia się nad zaprzestaniem pracy, czyli kopaniem BTC, ponieważ gwałtownie spadła opłacalność tej pracy. Należy jednak dodać, że regres wynagrodzeń nie oznacza ich całkowitego zniknięcia, gdyż cały czas górnicy mogą liczyć na dochody. Światowe dane pokazują, że całkowity dorobek z ich dotychczasowej pracy nad BTC nieustannie zbliża się do bariery 15 mld dolarów, a już przekroczył 14 mld.

Co to jest BTC Mining?

BTC Miner to darmowe narzędzie, które jest potrzebne w procesie wydobywania kryptowaluty. Jest to program dostępny dla użytkowników systemów Windows 8 i 10. Aplikacja wykorzystuje w celu wydobywania BTC moc obliczeniową procesora i karty graficznej.

Opłacalność całego procederu

W opinii publicznej panuje zdanie, że tzw. górnicy wykonują żmudną pracę, która nie generuje im żadnych większych dochodów. Co więcej uważa się, że urządzenie nazywane jako BTC Mining jest tzw. przeżytkiem i nie nadaje się do dalszego funkcjonowania. Jednakowoż nie jest to takie jednoznaczne. Dla jednych szklanka jest do połowy pełna, a dla drugich do połowy pusta. To powiedzenie doskonale sprawdza się w tej sytuacji.

Należy się zgodzić, że proces kopania wirtualnych walut jest niezbyt opłacalny, jak to było jeszcze stosunkowo niedawno, ale dochód zawsze będzie dochodem, a w historii kryptowalut bywały czasy, kiedy podobne praktyki były o wiele bardziej stratne. Osoby wydobywające kryptowaluty są już przysłowiowo zaprawione w bojach i z pewnością nie wystraszy ich chwilowy kryzys. Ich cierpliwość może w niedalekiej przyszłości spowodować, że doczekają lepszych dla siebie czasów, a konkretnie czasów, kiedy ich portfel będzie zdecydowanie grubszy.

Trwanie z kryptowalutami podczas słabych okresów jest nazwijmy to okresem przejściowym, pewnego rodzaju próbą wytrzymałości dla użytkowników BTC. Jak już zdarzało się często w przeszłości osoby, które przetrwają bessę czeka nagroda.

Profity z kopania waluty

Trudniejszym zadaniem w czasach kryzysu jest poszukiwanie dobrego otoczenia do kopania wirtualnych walut. W poszczególnych miejscach na kuli ziemskiej są dostępne bardzo niskie ceny prądu. Ten surowiec jest niezbędny w procesie wydobywania wirtualnych walut. Oczywiście nie każdy może skorzystać z takiej oferty. Szczęśliwcami są osoby, które mają dostępne minimum kilkadziesiąt tzw. koparek wirtualnych walut, czyli korzystają z niebotycznej ilości mocy obliczeniowej procesorów.

Te osoby zwyczajowo otrzymują te dobra od innych inwestorów, a nie lokują własne pieniądze, gdyż najzwyczajniej w świecie nie stać ich na to. Istnieje mała grupa osób, które podczas wydobywania kryptowalut korzystają z prądu całkowicie za darmo, ale ich odsetek jest tak niski, że w zasadzie nie należy o nich wspominać.

Pieniądz to pieniądz, czyli ile można można dorobić na kopaniu BTC

W ostatnim czasie głośno mówiło się, że BTC osiągnął historycznie wysoką moc obliczeniową. Eksperci jednak ostrzegają; nie ma się z czego cieszyć, nie jest to nadzwyczajne wydarzenie, które zagwarantuje osiągnięcie nadprogramowych zysków. Według analityków normalnym jest proces według, którego moc obliczeniowa będzie wzrastała w kolejnych latach. Jest to spowodowane rozwojem technologicznym, który również pcha BTC do przodu.

Podobny trend można zaobserwować u Hash Rate, którego wartość cały czas wzrasta. Niestety występują tutaj pewne naczynia połączone, gdyż ten proces działa w symbiozie z trudnością wydobycia, która podobnie jak wartość mocy wzrasta nieustannie. Dochodowość wydobywania jest kontrowersyjnym tematem. Faktem jest jednak, że tzw. górnicy kryptowalut dorobili się sum większych niż kiedykolwiek w przeszłości.

Litecoin notuje kolejny regres mocy wydobywczej – powód halving?

Osoby popularnie nazywane “górnikami” wirtualnych walut, w tym wypadku Litecoina zaprzestały działań, mających na celu wydobywanie bloków. Co skłoniło ich to podjęcia tak radykalnych i niespodziewanych kroków? Jakie istnieją powiązania pomiędzy ich odejściem, a mającym ostatnio miejsce halvingiem Litecoina?

Halving dla osób w mniejszym stopniu zorientowanych w nomenklaturze związanej z kryptowalutami to zmniejszenie nagrody za jeden blok. A zatem jaki wpływ miał ten proces na odejście górników od Litecoina?

Najgorsze wyniki w historii

Od sierpnia jesteśmy świadkami rozpowszechniania się niepokojącego trendu. Jest to duży spadek stopnia trudności w eksploracji waluty Litecoin. Trend ten utrzymuje się nieustannie już od połowy sierpnia i zbiera dość krwawe żniwo. Porównując wyniki z zeszłego miesiąca, kiedy to wartość wydobycia osiągała pułap około 16 mln jednostek do stanu z dnia dzisiejszego, który wynosi zaledwie 11 mln mamy do czynienia ze spadkiem o niemal 32 procent wartości wyjściowej zaledwie sprzed kilku tygodni. Jest to zatrważająco duży regres na przestrzeni tak krótkiego okresu czasu.

Co więcej straty notuje również Hashrate, który w podobnym okresie, czyli w lipcu mógł się poszczycić wartościami na poziomie 460 TH/s, a dziś w porównaniu z wynikiem sprzed kilku tygodni notuje spadek niemal tak wysoki jak Litecoin, bo wynoszący 28 procent. Tak niski wynik jest najgorszym od kwietnia tego roku, kiedy to utrzymywał się pułap na poziomie mniej więcej 320 TH/s. Martwić powinny również doniesienia ekspertów i giełdowych analityków, którzy twierdzą, że bessa wcale się nie skończyła, a wręcz przeciwnie nie osiągnęła nawet punktu kulminacyjnego.

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o Halving

Analizując proces spadku wartości Litecoina nie można pominąć wydarzeń, które rozegrały się 5 sierpnia. Wtedy to miało miejsce wydarzenie, określane mianem Halvingu Litecoina. Można powiedzieć, że zlekceważono ten problem, zamiatając go pod dywan, a jednocześnie, zajmując się sprawą analizy głównych opcji, które daje spadek wartości Litecoina.

Mówiąc krótko zajęto się kwestiami naprawy, zapominając o zreperowaniu miejsca, które uległo uszkodzeniu. Ten dzień można porównać do Czarnego Czwartku z 1929 roku. Tym razem był to krach dla tzw. górników kryptowalut. Fiasko polegało na zmniejszeniu o ponad połowę wynagrodzenia za jeden wydobyty bloczek. Było to cięcie do poziomu 12,5 Litecoinów. W skali dochodów górników była to prawdziwa katastrofa, więc nie może zatem dziwić fakt, że wielu z nich zrezygnowało już z dalszej pracy dla wydobywania Litecoina.

Obrót spraw nie dziwi informatyka Charliego Lee, który już przed krachem ostrzegał przed możliwymi konsekwencjami. Dla górników niestety nie minął się z prawdą. Jak uważa Lee ta praca z dnia na dzień po prostu przestaje się opłacać dla jej wykonawców. Nie powinno więc dziwić, że z niej odchodzą.

Wartość Litecoina

Jak zatem kreuje się po krachu wartość Litecoina? Niestety nie tylko wynagrodzenie za blok spadło, ale także, a może przede wszystkim zredukowała się wartość Litecoina. Odruchy bezwarunkowe, można rzec awaryjne sprawiły, że waluta nie ucierpiała w pierwszym stadium kryzysu. Status quo nie trwał jednak długo i po kilku dniach dotychczasowa wartość trzycyfrowa spadła o około 30 procent. Aktualnie wartość waha się, próbując się ustabilizować. Walki odbywają się na poziomie 73-75 dolarów. Nie wiadomo jak zakończy się potyczka i w którą stronę ruszy wartość Litecoina.