Gorączka wydobywania Bitcoin trwa !

Prawie dekadę temu rozpoczął się bardzo dynamiczny wyścig gospodarczy budzący w ludziach emocje podobne do tych, które towarzyszyły gorączce złota. Całe poruszenie związane jest rzecz jasna ze stworzeniem Bitcoin przez Satoshi Nakamoto. Początkowo miał być niczym więcej niż cyfrową gotówką. Bardzo szybko jednak nowa kryptowaluta zyskała miano cyfrowego złota.

Zagorzali poszukiwacze Bitcoin zwani obecnie górnikami, musieli dokonać stosownych inwestycji w sprzęt o określonych parametrach. Oraz zakasać rękawy i zabrać się do pracy.

W celu ciągłego podnoszenia ducha rywalizacji Satoshi Nakamoto postanowił ustalić trudność związaną z wydobywaniem Bitcoina jako zmienną. Aby wzbudzić jeszcze większe emocję, zadbał aby wysokość nagród związanych z wydobyciem była zmniejszana co cztery lata o połowę.

W momencie uzyskania podaży na poziomie 21 milionów bitcoinów, deflacyjny model funkcjonowania sieci zaczął obowiązywać. Co przyczyniło się do rozwoju zjawiska nazywanego gorączką Bitcoin.

Nieprzerwany rozwój branży wydobywczej

Pionierscy górnicy używali do rozwiązywania bloków i co za tym idzie wykopywania Bitcoin swoich osobistych komputerów. Początki ich zmagań związanych z pozyskiwaniem kryptowaluty owocowały dziesiątkami bitcoinów dziennie przy wykorzystaniu tylko i wyłącznie własnego laptopa. Jak łatwo się domyślić taka idylla nie mogła jednak wiecznie trwać.

Wraz ze wzrostem ilości aktywnych górników rosła trudność związana z kopaniem. W celu otrzymać nagrody za blok potrzebna była coraz większa moc obliczeniowa stosowanych urządzeń.

Komputery o niezwykłych mocach obliczeniowych zaczęły włączać się do bitcoinowej gry. Natomiast górnicy zaczęli zrzeszać się w tak zwane baseny górnicze. Zaczęto również tworzyć profesjonalne kopalnie kryptowalut. Jak łatwo się domyślić, większe maszyny używane do kopania potrzebowały znacznie większych zasobów energii. Wszystko to przyczyniło się do znacznego wzrostu ceny rynkowej cyfrowego złota.

Ponieważ wraz z wydobyciem rosły koszta z nim związane również jego cena była na coraz wyższym poziomie. Pewnie dlatego coraz więcej osób chciało być w posiadaniu tego typu aktyw. Ustalona na odgórnym poziomie podaż oraz rosnący popyt i zainteresowanie spowodowały intensywny napływ górników, powodując tym samym znaczny wzrost zużywanej energii.

Jak donosi Neighbor Pool Watch, już w 2014 roku ilość aktywnych górników ustabilizowała się na poziomie około 100 000.

2017 rok okazał się rokiem Bitcoin. To właśnie wtedy kurs tej kryptowaluty wzbił się na najwyższy poziom. Pozostawiając pozostałe waluty cyfrowe w tyle.

Z każdym miesiącem czy nawet tygodniem coraz więcej ludzi dołączyło do gry. Podmioty takie jak Nvidia czy też Bitmain zaczęły nie tylko produkować ale również sprzedawać koparki zaprojektowane do specjalistycznego wydobywania Bitcoin, Ethereum oraz innych walut cyfrowych.

Firmy zajmujące się kopaniem Bitcoina profesjonalnie zaczęły relokować swoją działalność operacyjną w miejsca o chłodniejszym klimacie, czyli takie jak Szwecja, Syberia czy nawet Tybet. Zabieg ten miłą na celu poczynienie oszczędności kosztów związanych z chłodzeniem używanego sprzętu. Zaczęły także pojawiać się firmy, które przeniosły swoje biznesy na tereny Wenezueli czy Iranu, gdzie z kolei zakup energii elektrycznej był bardziej opłacalną opcją, niż oferowały to ich rodzime warunki ekonomiczne.

Previous ArticleNext Article
Od Stycznia 2019 jestem CEO projektu KopanieBitcoin.pl naszym celem jest prowadzenie i tworzenie największego serwisu w Polsce, który wspiera polskie górnictwo kopania kryptowalut. Kopanie Bitcoin jest w Polsce coraz bardziej popularniejsze dlatego celem jestem budowanie w pełni wartościowego serwisu.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

100 dni przed halvingiem bitcoina jak nastroje górników?

To prawdopodobnie jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń okolicznościowych na całym rynku BTC. Zostało niewielu czasu do odliczenia. Wszystkie portale i użytkownicy związani z walutą bitcoina zniecierpliwieni nawołują do tego, że pozostało jedynie 100 dni do halvingu najpopularniejszej na całym świecie kryptowaluty.

Jednak na czym tak naprawdę polega halving bitcoina?

To niewątpliwie przedsięwzięcie, które wywołało ogromny szum na całym kryptowalutowym rynku. Informacja o halvingu pierwszej kryptowaluty obiegła wszystkich miłośników wirtualnych funduszy. Zatem czym tak właściwie jest to wydarzenie? Okazuje się, że termin halving obrazuje zmniejszenie dokładnie o połowę nagrody za każde wydobycie poszczególne bloku bitcoina. Aktualny stan za indywidualne wydobycie bloku BTC to 12,5 w walucie bitcoin. Po nastaniu halvingu tej waluty, będziemy mogli liczyć jedynie na 6,25 BTC za każdy wydobyty blok.

Bitcoin w górnictwie zanotował znaczący wzrost w 2020

Wirtualni górnicy, którzy parają się bitcoinami mogą spodziewać się regularnego halvingu około co 4 lata od powstania BTC. Cykliczność halvingu bitcoina mierzona jest jednak na więcej niż jednej płaszczyźnie. Zmniejszenie płacy bitcoinami aż o połowę za każdy poszczególny blok zawsze po wydobyciu kolejnych 210 tysięcy bloków bitcoina.

Proszę zwrócić uwagę na to, że w roku 2009 górnicy parający się wydobywaniem BTC za pośrednictwem mocy obliczeniowej swoich maszyn, mogli cieszyć się płacą 50 BTC za jeden wydobyty blok. W 2012 roku dokładniej w listopadzie miał miejsce pierwszy halving najpopularniejszej na świecie kryptowaluty. Górnicy otrzymywali wówczas 25 BTC za każdy wydobyty blok.

Mining kryptowalut – giganci łączą siły i budują mega-kopalnię

Zgodnie z przypuszczeniami kolejny halving miał miejsce w lipcu 2016 roku. Dlatego też kolejne zmniejszenie płacy za każdy kolejny blok bitcoinów oscylowano na 2020 rok, w maju. Według oszacowanych informacji wydarzenie halvingu BTC będzie miało miejsce aż do momentu wydobycia wszystkich bloków waluty. Według obliczeń nastąpi to po roku 2140.

Wiele osób zadaje sobie jedno pytanie. Dlaczego właściciel najpopularniejszej na świecie kryptowaluty stworzył w swoim systemie takie wydarzenie jak halving? Wbrew niektórym oczekiwaniom, ma on za zadanie regulować zasady popytu i sprzedaży bitcoina. W momencie, w którym wszystkie bitcoiny znalazłyby się bezpośrednio na rynku, popyt na nie automatycznie by zmalał. Tym samym sprawiłoby to, że górnicy zaangażowani w działanie za pośrednictwem blockchaina bitcoinów straciliby zainteresowanie tą walutą. Halving na razie skutecznie temu zapobiega.

Jak wydarzenie halvingu działa na rynek kryptowalut?

Niemal każdy zadaje sobie to pytanie. Okazuje się jednak, że niemożliwe jest, aby całkowicie przewidzieć skutek halvingu tak potężnej waluty. Spekulacje pojawiają się zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. Jedni nawołują do tego, że ceny BTC wzrosną z uwagi na większy popyt, inni natomiast twierdzą, że cena równomiernie spadnie. Z przeszłości wiemy tak naprawdę, że historia halvingu nie przyniosła zbyt wielu zmian. Ostatni halving bitcoina, który miał miejsce, nie wywołał oczekiwanego zamieszania, ponieważ nie wpłynął na ceny BTC.

Iran: 1000 licencji na wydobywanie kryptowalut

Chociaż od powstania najstarszej z walut wirtualnych dzieli nas 11 lat, to rynek ten wciąż nie jest dostatecznie uregulowany i wciąż dostrzega się potrzebę większego nacisku na tę kwestię. Na całym świecie rządy państw w ostatnich latach wykazują znaczne postępy w regulowaniu branży kryptowalut. Jest to szczególnie widoczne w odniesieniu do kontrolowania wydobycia cyfrowych aktywów, czyli miningu.

Irańska gospodarka wzbogaci się dzięki miningowi o 8,5 mld dolarów amerykańskich

Najnowsze doniesienia wskazują na to, że rząd Iranu przygotował się na wydanie 1000 licencji na wydobywanie kryptowalut. Z licencji skorzystają krajowe firmy kryptograficzne, które specjalizują się w miningu. Chodzi tu głównie o duże firmy, takie, które mogą sobie pozwolić na pokrycie dużych rachunków za energię elektryczną.

Kryptowaluty i Bitcoin – Co nas czeka w 2020 roku?

Amira Hosseina Saeedi Naeiniego, urzędnik z ICT Guild Organization, stwierdził, że chociaż irański przemysł wydobywczy to stosunkowo nowe zjawisko w tym kraju, wiele osób dostrzegło już w nim duży potencjał, który z dużym prawdopodobieństwem przyciągnie inwestorów zza granicy. W konsekwencji tego gospodarka w Iranie może wzbogacić się o 8,5 mld dolarów amerykańskich.

Jednak legalne wydobywanie kryptowaluty w Iranie wymaga, aby każdy górnik posiadał oficjalną licencję.  Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że koszty energii elektrycznej są wysokie, i z tego też względu mining może być postrzegany jako zajęcie coraz mniej opłacalne.

TOP 5 kryptowalut, które można kopać na PC w 2020 roku

Mining opłacalny dla dużych pól górniczych

Jest to niewątpliwie ogromne wyzwanie dla stanu górniczego, gdyż tylko duże przedsięwzięcia wydobywcze mogą sobie pozwolić na rozwijanie tej działalności. Mniejsze zakłady, które tak dobrze nie prosperują, zmuszone są do zamknięcia działalności albo przynajmniej jej zawieszenia.

Bitcoin Era – Opinie od inwestorów – Platforma

Wydobywanie cyfrowych aktywów, czyli mining to wciąż nowe i rozwijające się zjawisko, na które otwiera się coraz więcej krajów. Sam fakt wydania przez Iran 1000 licencji na wydobywanie kryptowalut pokazuje, że Iran dostrzega w tej branży potencjał i upatruje w nim korzyści finansowych w sferze gospodarczej.