Jak obecnie wygląda kopanie kryptowalut? Zmiany w 2020

Podstawą do funkcjonowania sieci walut cyfrowych jest technologia blockchain, czyli zdecentralizowany spis różnorodnych informacji dotyczących np. historii przeprowadzonych dotychczas transakcji. Niektóre z systemów blockchain są powiązane z koparkami kryptowalutowymi. To dzięki temu udaje się zachować bezpieczeństwo oraz poprawne funkcjonowanie sieci. Wydobywanie walut cyfrowych śmiało można porównać do rozwiązywania łamigłówek matematycznych, które pogrupowane w bloki danych pozwalających na weryfikację transakcji przeprowadzanych w sieci.

Należy jednak pamiętać o tym, że sieć kryptowalutowa automatycznie zmienia stopień trudności związany z przeprowadzaniem wspomnianych łamigłówek. Dodatkowo cyklicznie zmniejszeniu ulega wysokość nagrody przysługującej górnikowi za jej rozwikłanie. I jak by tego było mało im więcej osób angażuje się w jej rozwiązanie tym bardziej zwiększa się trudność związana z wydobyciem.

Jak obecnie wygląda wydobycie Bitcoin?

Obecnie Bitcoin sporadycznie wydobywa się za pomocą domowych komputerów.  Wynika to między innymi z kosztów związanych z energią elektryczną. Na popularności zyskały mining pool-e, czyli miejsca w których swoje moce wydobywcze łączy wielu górników. Uzyskane w ten sposób zyski są następnie dzielone proporcjonalnie do wdrożonego wkładu w wydobycie.

Dziś rynek koparek walut cyfrowych jest zdominowany przez kopalnie kryptowalutowe. Będące wyspecjalizowanymi kompleksami skupiającymi ogromną i zarazem niezbędną moc obliczeniową. Taki rezultat otrzymuje się na skutek połączenia ze sobą wielu jednostek ASIC oraz GPU. Pozwala to na osiągniecie efektu podobnego do mining pool. Na chwilę obecną największe kopalnie zlokalizowane są na terenie Chin, Rosji oraz USA.

Kilka słów na temat Proof-of-Work

Algorytm Proof-of-Work jest podstawą wydobywania Bitcoin. Powstał w latach 90 XX  wieku. Ideą przyświecająca jego twórcom było zagwarantowanie większej anonimowości dla użytkownikom sieci.

Podstawę algorytmu stanowią skomplikowane wyliczenia matematyczne. Stopień ich zawiłości jest tak wysoki, że wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Rozwiązanie wyliczeń jest warunkiem koniecznym, by móc przystąpić do sieci opartej na wspomnianym algorytmie. Stąd aby móc przyłączyć się do sieci należy posiadać koparkę Bitcoin.

Fundamentem Proof-of-Work jest dostarczenie dowodu na wykonanie pracy przez koparkę. Rozwiązanie łamigłówki matematycznej jest sprawdzane przez pozostałych uczestników sieci. Takie podejście efekcie zabezpiecza blockchaina przed nieuczciwymi atakami. Innymi słowy koparki, które przeprowadzą błędne obliczenia łatwo jest wykryć, dostarczane przez nie wyniki zignorować.

Najpopularniejsze koparki

Górnicy najchętniej używają koparek ASIC. Słynące nie tylko ze swojej wydajności, ale także zdecydowanie mniejszego zapotrzebowania na prąd niż urządzenia GPU. Stanowią one świetne rozwiązanie zarówno dla indywidualnych, jak i zorganizowanych w grupy górników.  Dodatkowym atutem ASIC jest ich wymiar, co ma szczególne znaczenie gdy posiadamy wiele takich urządzeń.

ASIC posiadają także wady. Największą z nich jest wysoka ingresja, która w znacznym stopniu ogranicza ich możliwości pod kątem kopania różnych kryptowalut.

Dlaczego koparki zyskują na popularności?

Biorąc pod uwagę fakt jak działa blockchain nikomu nie trzeba tłumaczyć jak istotnym aspektem każdej sieci walut cyfrowych jest zarówno jej bezpieczeństwo, jak i ochrona przed oszustami oraz atakami.

Bez dwóch zdań o bezpieczeństwie sieci decyduje jej moc całkowita gwarantowana przez zastosowane urządzenia. Dlatego też zrozumiała jest tendecja rynku walut cyfrowych do tworzenia coraz mocniejszych urządzeń typu ASIC. Takie zjawisko jest korzystne zarówno dla rynku, jak i jego inwestorów, gdyż może zapewnić wysokie bezpieczeństwo sieci oraz potwierdzania transakcji.

Previous ArticleNext Article
Od Stycznia 2019 jestem CEO projektu KopanieBitcoin.pl naszym celem jest prowadzenie i tworzenie największego serwisu w Polsce, który wspiera polskie górnictwo kopania kryptowalut. Kopanie Bitcoin jest w Polsce coraz bardziej popularniejsze dlatego celem jestem budowanie w pełni wartościowego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Syberyjski, ostry klimat oraz tania energia elektryczna – Idealna kopania

Mroźny i surowy klimat, akces do elektrowni wodnej,a co za tym idzie niskie opłaty za energię elektryczną to wprost warzone warunki dla każdego górnika walut cyfrowych. Chociaż lokalizacja sama w sobie pozostawia trochę do życzenia to jednak z jej atutami nie da się dyskutować. Poznajcie zatem bliżej Bitriver.

Kopalnia Bitcoinów na Syberii?

Bitriver jest największym centrum danych zlokalizowanym na terenie byłego Związku Radzieckiego. Jak donosi Bloomerg jego działalność rozpoczęła się w ubiegłym roku syberyjskim mieście Brack.

Jego główną funkcją jest kopsnie Bitcoinów (BTC). Dlaczego właśnie ten ośrodek spośród tylu syberyjskich miast jest wręcz stworzone do działalności wydobywczej? Już tłumaczymy. Brack daje górnikom walut cyfrowych akces do taniej energii elektrycznej. Kolejnym ważnym atutem tego miasta jest charakterystyczny dla Syberii mroźny klimat, który to pozwala koparkom walut cyfrowych na pracę ze zwiększoną wydajnością przy jednoczesnym obniżeniu nakładów związanych z procesem ich chłodzenia.

Jeżeli ktoś nie wie to w pobliżu mieści się jedna z największych na świecie hut aluminium na świecie wraz z elektrownią wodną. Zbudowaną ją już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przez władze Związku Radzieckiego (ZSRR).

Oleg Deripaska, czyli zarówno rosyjski oligarcha, jak i prezes firmy Rusa jest największym udziałowcem  Bitriver. To właśnie on uchodzi za pomysłodawcę stworzenia i zbudowania centrum danych.

Jak powszechnie wiadomo rosyjskie prawo jest naszpikowane obostrzeniami w stosunku do kopania walut cyfrowych. Innymi słowy Rosja nie uznaje ich wydobywania. To właśnie dlatego Bitriver nie jest bezpośrednio zaangażowane w proces wydobywania aktywów cyfrowych. Nie zmienia to jednak faktu, że zaopatruje nie tylko w wymagany sprzęt, ale również wszystkie niezbędne usługi techniczne stworzone dla klientów pochodzących z terenu Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Japonii. Powoduje to, że działalność Bitriver jest zgodna z obowiązującym na obszarze Rosji prawem i nie budzi w ten sposób żadnych zaztrzeżeń .

W skali roku En+ zaopatruje Bitriver w około 100 megawatów energii elektrycznej. Jak łatwo się domyślić jest to bardzo opłacalna działalność nie generująca strat.

Górnicy walut cyfrowych dzielnie i świadomie stawiają czoła trudnościom związanym z kopaniem Bitcoin (BTC).

Mimo niesprzyjających warunków oraz spadków kursu Bitcoin (BTC) góricy walut cyfrowych minerzy bezustannie dążą do tego aby zwiększyć swoje możliwości. Mogą temu zaświadczyć między innymi słowa Alistaira Milne, czyli przedsiębiorcy który to twierdzi, że współczesnych górników nie interesują  wahania cenowe oraz rzeczywiste problemy związane z wydobyciem aktywów cyfrowych. Górnicy są świadomi, że dużymi krokami zbliża się halving Bitcoin (BTC). Zdawali sobie także sprawę z wydarzeń w postaci ostatnich spadków kursu tej walut cyfrowej. Mimo tego dzielnie stawiają czoła w trudach towarzyszących kopaniu.

Bitcoin – przyszłość kopania kryptowaluty i jej cena za 100 lat

Wielu ekspertów i analityków spogląda w przyszłość, próbując odgadnąć, w jaki sposób za 100 lat odbywać się będzie wydobywanie innowacyjnej waluty, która z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność. Mowa tutaj oczywiście o jednej z najpopularniejszych kryptowalut, którą jest bitcoin. Rozważania spowodowane są wydarzeniem, które ma mieć miejsce w połowie 2020 roku, a mianowicie podział nagrody za wydobycie bloku. Mówi się o tym, że wydarzenie może mieć znaczący wpływ na dalszy wzrost ceny kryptowaluty i okaże się ratunkiem dla najstarszej blockchainowej waluty.

Bitcoin – podział nagrody za wydobycie bloku i jej wpływ na przyszłość kryptowaluty

Zapewne większość z Was wie, że podział nagrody za wydobycie bloku Bitcoin (halving) ma nastąpić w maju 2020 roku. Co za tym idzie, nagroda za blok ponownie zmniejszy się o połowę i spadnie z poziomu 12,5 BTC do 6,75 BTC. Ma to wpłynąć na ponowny wzrost bitcoina, jednak od strony teoretycznej znaczenie ma również wiele innych czynników, takich jak np. ogólna sytuacja na globalnych rynkach. Eksperci przewidują również, że całkowita podaż kryptowaluty, która obecnie wynosi 21 mln BTC, wydobyta zostanie do roku 2140. Do tego czasu nagroda za wydobycie bloku BTC spadnie do zaledwie jednego satoshi (0,00000001 BTC). Nie wiadomo jednak, ile wynosić będzie ta opłata w USD.

Bitcoin po 2140 roku

Po 2140 roku górnicy otrzymają jedynie dochód z opłat transakcyjnych bitcoina. Dlatego też, aby możliwe było dalsze funkcjonowanie kryptowaluty pod kątem ekonomicznym, do tego czasu bitcoin musi być w stanie przetworzyć dziesiątki tysięcy transakcji na blok. Powinno to wygenerować dochód na poziomie umożliwiającym utrzymanie działalności górników. Całkiem możliwe wydaje się również, że w ciągu następnych 120 lat nastąpi znaczna poprawa „czystości” energii, a także zastosowany zostanie system bardziej wyrafinowanych koparek, które sprawią, że wydobycie stanie się znacznie bardziej opłacalne finansowo.

Rynek kryptowalut jest pełen wszelkiego rodzaju spekulacji. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy przy zmniejszonych nagrodach wydobycie nadal pozostanie tak popularne, jak obecnie, a także nad tym, jak cenny może stać się bitcoin w ciągu następnych 120 lat.

Bitcoin i jego kurs za ponad 100 lat

Nie jesteśmy w stanie dziś przewidzieć, jak będzie wyglądał kurs BTC za ponad 100 lat. Spowodowane jest to wieloma czynnikami. Jednym z nich jest pozycja lidera na rynku kryptowalut. Obecnie potęgą na rynku wydobywania kryptowalut są Chiny, jednak tak naprawdę nie wiadomo czy inny kraj nie zajmie ich miejsca. Wiadome jest przecież, że w pewnym momencie Państwo Środka było wręcz bliskie zakazania procesu miningu, jednak ostatecznie zmieniło swoją politykę w tej kwestii.

Mimo tego, wielu komentatorów dopuszcza się przykładowego oszacowania ceny bitcoina i uważają, że może być on warty nawet 4 205 714 USD. Inni natomiast uważają, że cena za jedno satoshi może wynosić nawet 1000 USD.

Tak naprawdę nikt z nas nie jest w stanie przypuścić czy obecnie bardzo popularna kryptowaluta bitcoin, z biegiem czasu nie odejdzie w niepamięć i ustąpi miejsca innej platformie np. Ethereum. Pamiętajmy o tym, że rynek kryptowalut jest nadal dość nieprzewidywalny, dlatego trudno dokładnie oszacować jak potoczą się losy BTC.