Kantory i Portfele Bitcoin w Estonii – Licencja i Prawo

Wiele państw europejskich nosi się z zamiarem wykorzystania potencjału drzemiącego w watach cyfrowych w celu poprawy swojej gospodarki oraz zwiększenia wpływów wynikających z podatków. Właśnie z tego powodu tworzą one odpowiednie regulacje prawne dzięki którym będzie to możliwe. Estonia pokusiła się właśnie o wdrożenie licencji dzięki której można prowadzić zarówno portfel jak i kantor kryptowalutowy. Wszystko oczywiście ma się odbywać zgodnie z literą prawa.

Estońska licencja na obrót walutami cyfrowymi

Na skutek ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) coraz więcej giełd oraz kantorów kryptowalutowych przenosi swoją działalność między innymi na Maltę. Jak łatwo się domyślić zmiana lokalizacji wiąże się z dodatkowymi kosztami. Idealną alternatywą zdaje się być właśnie Estonia. Działalność związana z obrotem kryptowalutami odbywająca się na jej terenie jest regulowana przez prawo Money Laundering and Terrorist Financing Prevention act. Wynika z niego jednoznacznie, że zanim rozpocznie się prowadzenie działalności związanej z walutami cyfrowymi należy uzyskać odpowiednie dwie licencje. Pierwsza z nich pozwala na uruchomienie i prowadzenie kantoru za pomocą którego można dokonać wymiany kryptowaluty na walutę FIAT. Kolejna natomiast jest niezbędna do założenia portfela kryptowalutowego.

Jakie kroki trzeba poczynić, aby móc ubiegać się o  licencję na obrót walutami cyfrowymi na terenie Estonii?

Procedurę związaną z przyznaniem licencji na prowadzenie obrotu kryptowalutami mogą rozpocząć podmioty zarejestrowane na terenie Estonii oraz spółki, których siedziby znajdują się na terenie EGO i dodatkowo posiadają one własne oddziały właśnie na terytorium Estonii.

Organem odpowiedzialnym za wydawanie wspomnianych wyżej licencji jest Estonian Financial Intelligence Unit (FIU) i to właśnie tam należy złożyć stosowny wnioski. Okres oczekiwania na licencję wynosi 30 dni, a jego naliczanie rozpoczyna się od dnia złożenia dokumentów.

Jakie dokumenty należy przedłożyć do FIU?

Aby móc ubiegać się o licencję na obrót walutami na terenie Estonii należy wypełnić wniosek i uzupełnić go o informacje takie jak:

  • miejsce siedziby podmiotu lub spółki
  • dane kontaktowe
  • określenie typu licencji o którą zainteresowany się ubiega
  • adresy internetowych witryn
  • adres rezydencyjnych członków zarządu
  • wymienienie beneficjentów spółek.

Dodatkowo należy przedłożyć:

  • CV osoby, która będzie odpowiedzialna za prowadzenie działalności związanej z obrotem kryptowalutami
  • dowód tożsamości w formie True Copy wraz ze stosownym tłumaczeniem przysięgłym
  • zaświadczenie o niekaralności dyrektora oraz udziałowców spółki
  • polityki AML/CTS/KYC, która ma na celu zapobieganie praniu brudnych pieniędzy.

Jakie koszta wiążą się z otrzymaniem licencji na obrót walutami cyfrowymi na terenie Estonii?

Koszt wydania każdej z licencji to 375 euro. Opłatę należy uiścić przy składania wymaganych dokumentów. Warto podkreślić, że w sytuacji gdy złożony wniosek nie zostanie pozytywnie rozpatrzony przelane środki nie zostają zwrócone.

Previous ArticleNext Article
Od Stycznia 2019 jestem CEO projektu KopanieBitcoin.pl naszym celem jest prowadzenie i tworzenie największego serwisu w Polsce, który wspiera polskie górnictwo kopania kryptowalut. Kopanie Bitcoin jest w Polsce coraz bardziej popularniejsze dlatego celem jestem budowanie w pełni wartościowego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *