Kopanie Bitcoin dla początkujących – krok po kroku

Rynek kryptowalut w Polsce nieustannie się zmienia. Coraz większa liczba osób decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z kryptowalutami. Uwarunkowane jest to tym, iż dzięki kryptowalutom można w bardzo szybki sposób zarobić masę pieniędzy. Aby osiągnąć ten cel, należy jednak najpierw zdobyć szeroką wiedzę w zakresie funkcjonowania rynku kryptowalutowego. Najpopularniejszą kryptowalutą na ten moment zarówno w Polsce jak i na świecie jest bitcoin. Jest to jednocześnie pierwsza kryptowaluta. Stworzył ją użytkownik lub grupa użytkowników identyfikująca się pseudonimem Satoshi Nakamoto. W niniejszym artykule opisujemy, czym jest kopanie bitcoin oraz jakie są metody kopania bitcoin. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Czym jest kopanie bitcoin?

Czym jest kopanie bitcoin? Powyżej zamieszczone pytanie zadaje sobie z pewnością każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w rynek kryptowalutowy. Podstawową rzeczą o której należy wiedzieć, jest fakt, iż kopanie bitcoin nie ma nic wspólnego z kopaniem w ziemi. Cały proces uzyskiwania bitcoina przebiega w bardzo podobny sposób jak wydobywanie złota. Z tego względu terminologię zapożyczono. Przyjęto ją jako określenie potoczne.

Cały proces wydobycia kryptowalut jest niezwykle istotny. Wiele osób uważa nawet, że jest on najważniejszy. Jest to warunek działania transakcji. Oprócz tego, wprowadza on również nowe monety bitcoin do obiegu. Warto jednak wiedzieć, iż nie jest to wyłącznie emisja bitcoinów. Dzięki wydobywaniu bitcoinów zabezpieczona zostaje sieć oraz umożliwione zostaje prawidłowe przesyłanie zgromadzonych przez użytkowników środków.

Od czego zacząć kopanie bitcoin?

Od czego zacząć kopanie bitcoin? Podstawową kwestią, o której należy pamiętać, jest fakt, iż sieć bitcoin działa na zasadzie połączonych ze sobą zapisów. Zapisy te zawierają informacje odnośnie zawieranych transakcji oraz ilości środków, które posiadają poszczególni użytkownicy. Taki zbiór danych nosi nazwę łańcucha bloków, czyli blockchain. Na łańcuch składają się poszczególne bloki. W nich są zapisywane informacje. Każdy blok jest mocno związany z poprzednim w zgodzie z zasadami kryptografii. Podsumowując: kopanie bitcoina to proces wykonywania obliczeń matematycznych. Są one niezbędne do tego, by operacje zapisywane w blockchain były realizowane w sposób prawidłowy i bezpieczny.

Jakie są metody kopania bitcoin?

Jakie są metody kopania bitcoin? Za chwilę omówimy dostępne sposoby. Kopanie bitcoinów jest procesem, w którym szukamy ciągu znaków, który nosi nazwę hash. Hash to brakujący element równania. Jest on niezbędny do tego, by połączyć poszczególne bloki informacji. Eksperci wskazują, iż jest to zadanie łatwe, ponieważ bardzo mocno opiera się ono na statystyce. Poniżej opisujemy dokładnie kopanie bitcoin jak działa.

Kopanie bitcoin jak działa? Podstawia się losowo wybrane kombinacje znaków do momentu, w którym uzyskamy prawidłowy wynik. Problemem jest jednak ilość możliwych kombinacji – jest ona naprawdę ogromna. Z tego względu sprawdzanie tych informacji wymaga olbrzymiej mocy obliczeniowej. Jakie są metody kopania bitcoin? Istnieje metoda ręczna – wówczas zapisujemy wyniki ręcznie. W takich przypadkach trafienie prawidłowego wyniku mogłoby nam zająć kilkaset tysięcy razy więcej czasu niż istnieje cała kula ziemska. Uwarunkowane jest to tym, iż istnieje tak duża ilość dostępnych kombinacji.

Aby proces kopania bitcoinów został maksymalnie przyspieszony, wykorzystuje się do tego niezwykle wydajne komputery. Wszystkie osoby, którym uda się rozwiązań równanie oraz poprawnie zaszyfrują hash, dostają nagrodę w postaci nowo wygenerowanych monet bitcoina. Schemat działania w takim przypadku jest w sumie bardzo prosty. Podobny jest on do procesu wydobywania złota. Należy bowiem przesiać tysiące ton bezwartościowej ziemi, aby w końcu po jakimś czasie znaleźć jakąś ilość cennego materiału. W takim przypadku będzie to upragniony bitcoin.

Previous ArticleNext Article
Od Stycznia 2019 jestem CEO projektu KopanieBitcoin.pl naszym celem jest prowadzenie i tworzenie największego serwisu w Polsce, który wspiera polskie górnictwo kopania kryptowalut. Kopanie Bitcoin jest w Polsce coraz bardziej popularniejsze dlatego celem jestem budowanie w pełni wartościowego serwisu.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antminer S9 – Informacje przed zakupem – Cena Konfiguracja i Opinie

Dla zainteresowanych kopaniem bitcoinów Antminer S9 może się stać bardzo opłacalną inwestycją, a tak przynajmniej wielu uważa. Czy jednak rzeczywiście jest to tak potężne narzędzie wydobywcze?

W poniższej treści postaramy wyjaśnić kilka kwestii dotyczących Antimer S9, zastrzegając, że nie jest to reklama koparki, ale wyłącznie subiektywny osąd tego narzędzia.

Czym są układy ASIC?

ASIC to po prostu układy scalone, wyprodukowane z określoną dedykacją. Ich wadami są mała uniwersalność oraz wysoki koszt opracowania, za czym idzie wysoka cena układu przy niewielkiej produkcji. Zaletami z kolei będzie szybkość i niezawodność oraz energooszczędność. Właśnie ze względu na to ostatnie w niektórych krajach koparki oparte na ASIC niemalże całkowicie wyparły z rynku górnictwo GPU.

Narzędzie do kopania kryptowalut – Antminer S9

Współczynnik mieszania Antminera S9 wynosi 12.93 TH/s – + 7%. Aby obliczyć możliwą do wygenerowaną kwotę BTC, należy skorzystać z kalkulatora górniczego bitcoina, przy czym warto skorzystać z kilku takich urządzeń dla uzyskania najbardziej wiarygodnego wyniku. Według nas Antminer S9 należy do najbardziej wydajnych koparek, ponieważ zużywa o wiele mniej energii niż inne.

Co jest bardziej opłacalne, jeden Altminer S9 czy kilka S7?

Tutaj należy wszystko dokładnie skalkulować. Jeden Altminer S7 ma wydajność 33% dziewiątki i jeżeli zakupimy trzy używane siódemki, wówczas rentowność okaże się zbliżona, a cena tych trzech S7 będzie dużo niższa od ceny jednego nowego S9.

Czy zakup koparki Altminer S9 to koniec zakupów?

Niestety nie jest to koniec zakupów, gdyż do uruchomienia koparki Altminer S9 niezbędny jest odpowiedni zasilacz. Odpowiedni, czyli kompatybilny z koparką i tutaj jej producent zaleca zakup zasilacza APW3-12-1600-B2. Nie jest to problem, gdyż zasilacz znajdziesz bez problemu na Amazonie czy w serwisie eBay, a jedynie wzrost kosztów początkowych o około 150 USD. Użycie innego zasilacza będzie zasadne wyłącznie przy jego kompatybilności z koparką.

Koparka koparce nierówna

Bitmain, producent koparek Altminer S9 dostarcza je partiami i w jednej partii są one o jednolitych parametrach. Różnie niestety jest z odmiennymi partiami i może się okazać, że deklarowana szybkość mieszania – 12.93 TH/s spada do 11.85 TH/s. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup koparki, dobrze jest poznać specyfikę danej partii. Właśnie obecna partia S9 ma taką niską specyfikę, a bardziej wydajne modele zostały wyprzedane. Jest ona jednak niżej wyceniana od starszej, nie można więc mówić o oszustwie. Ponadto Bitmain daje na swoją koparkę 90-dniową gwarancję, o ile narzędzie zostało zakupione u producenta. Gwarancja ma jednak pewne obwarowania.

Nie będzie objęty gwarancją produkt, który został uruchomiony z szybkością większą niż zalecaną, a tak może się stać przy użyciu nieodpowiedniego zasilacza. Również wpływy zewnętrzne, jak zawilgocenie, czy awaria wywołana wyładowaniem atmosferycznym nie są gwarancją objęte.

Podsumowując:

• plusy – duża moc i wydajność, wysoka rentowność;
• minus – słaba gwarancja.

Koparka kryptowalut czym dokładnie jest i na czym polega jej praca?

Koparka kryptowalut wciąż zyskuje na popularności. Jednak pomimo tego faktu wiele osób wciąż nurtują pytania związane między innymi z jej działaniem. Mamy nadzieję, że poniższy tekst rozwieje większość wątpliwości.

Kilka słów na temat kopareki kryptowalutowej

Koparką kryptowalutową może zostać zarówno pojedynczy komputer, jak i karta graficzna. Najczęściej jednak są to głównie zestawy kart graficznych lub układów ASIC. Muszą one jednak posiadać odpowiednią moc. Sam proces wydobywania kryptowalut jest niczym więcej jak zatwierdzaniem nowych bloków oraz dołączaniem ich do stworzonego wcześniej blockchaina. W istniejących blokach zapisywane są wszystkie nowe transakcje. Służą one również do emisji nowych coinów. W celu wydobycia nowego bloku potrzebne jest rozwiązanie istniejącego problemu kryptograficznego. Odbywa się to na skutek odnajdywania ciągu znaków, nazywanego haszem, który to spełnia odpowiednie równanie. Miarą wydajności koparki kryptowalutowej jest hasz na sekundę (H/s). Najczęściej wykorzystywanymi metodami wydobywania walut cyfrowych są Proof oraz Proof of Stake.

Rentowność koparki kryptowalut

Wydobywanie Bitcoin (BTC) jest najbardziej wymagające, gdyż wymaga wysoko wyspecjalizowanego sprzętu. Pozostałe waluty cyfrowe można kopać na pojedynczej karcie graficznej. w związku z powyższym kosz inwestycji związany z wydobyciem BTC są zdecydowanie wyższe. Nie można także zapominać o czynniku zużycia energii elektrycznej, która jest nieodzownym elementem sprawnego i efektywnego kopania. Rentowność związana z wydobyciem jest wieloczynnikowa i ściśle powiązana z wartością kopanej kryptowaluty.

Czy warto inwestować w koparkę kryptowaluty?

W aspekcie technologicznym jak najbardziej tak. – zdecydowanie tak. Pod względem finansowym odpowiedz nie jest już tak jednoznaczna.

Ile kosztuje koparka kryptowalut?

Cena koparki krypotowalut jest zależna przede wszystkim od tego jaką walutą cyfrową jesteśmy zainteresowani. Jeżeli chcemy wydobywać BTC musimy liczyć się zakupem sprzętu o wartości kilkunastu tysięcy złotych. Ponieważ kopanie kryptowalut bardzo zyskało na popularności spowodowało to wyraźny wzrost cen wymaganego do tego sprzętu. Wydobywanie pozostałych kryptowalut nie jest aż tak wymadające zarówno pod względem finansowym, jak i sprzętowym.

Koparka kryptowalut  dostępna online

Istnieje także opcja kopania walut cyfrowych za pomocą internetu. W tym celu tworzy się specjalne przeglądarki czy też wtyczki do istniejących już przeglądarek. Przy użyciu tej opcji wydobycie odbywa się w tle. Użytkownik decydujący się na takie zastosowanie koparki kryptowalut sam decyduje z jaką prędkością ona pracuje.

Koparka kryptowalut jako aplikacja na smartfonie

Smartfon także może posłużyć jako koparka kryptowalut. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że potrzebny jest do tego telefon z bardzo mocnym procesorem, którego nie używamy na co dzień. Należy pamiętać też o tym, że im mniej zainstalowanych aplikacji tym szybciej będzie on pracował, a jego procesor nie będzie spowolniony.

Kalkulator do koparki kryptowalut

Przy jego użyciu precyzyjnie wylicza się opłacalności związaną z wydobyciem waluty cyfrowej w przeliczeniu na złotówki. Zdecydowana większość kalkuluje dzienne wydobycie. Można także zastosować przeliczenia tygodniowe, miesięczne lub roczne. Należy jednak pamiętać, że wiele kalkulatorów prowadzi swoje wyliczenia o wiodącego BTC i w związku z tym nie będzie pomocna w przypadku pozostałych kryptowalut.

Jaki był ostatni rok dla koparki kryptowalut?

W 2019 roku wydobywanie walut cyfrowych jeszcze bardziej zyskało na popularności. Ponieważ koszt energii elektrycznej w przeciwieństwie do ceny kryptowalut nie maleje kopanie straciło na rentowności. Koparka kryptowalut w postaci karty graficznej stała się najzwyczajniej w świecie nieopłacalna. Dlatego też tak wiele kopalń zostało zamkniętych w 2019 roku.