Kopanie kryptowalut metodą Proof of Work

Kryptowaluty cieszą się coraz większym zainteresowaniem w społeczeństwie, ale nadal wiele osób dziwi się słysząc w tym kontekście o “wydobyciu” czy “górnikach”. Warto więc wyjaśnić, na czym polega wydobywanie kryptowalut, bo to kluczowa sprawa dla zrozumienia ich idei.

Na czym polega kopanie kryptowalut?

Żeby prawidłowo działała sieć każdej kryptowaluty, potrzebna jest duża moc obliczeniowa, której będzie tym więcej, im więcej pojawi się urządzeń wykonujących operacje. Obliczenia wykonywane w sieci weryfikują z kolei wszystkie transakcje, zapewniając prawidłowość ich wykonania. Osoby, które dostarczają odpowiednie urządzenia i tym samym wydobywają cyfrowe waluty są nazywane “górnikami”.

Czy kopanie kryptowalut w roku 2020 będzie opłacalne?

Żeby w sieci pojawiło się jak najwięcej mocy obliczeniowej, trzeba zapewnić użytkownikom nagrody, które mogą przybrać dwa różne rodzaje. Podstawową nagrodą są same monety wygenerowane w protokole kryptowaluty. Z czasem jednak, gdy zwiększy się liczba dokonywanych transakcji, głównym sposobem wynagradzania staną się opłaty transakcyjne. W ten sposób sieć będzie doceniała swoich “górników” za walidację transakcji. Zmiana głównej metody wynagradzania jest konieczna, bowiem w protokołach kryptowalut w większości przypadków znajduje się określona górna granica liczby monet, której nie będzie można przekroczyć. Po jej osiągnięciu zniknie więc możliwość wynagradzania ludzi za wydobycie nowymi monetami.

Kim są “górnicy” kryptowalut?

“Górnikiem” teoretycznie może zostać każdy. Wystarczy do tego urządzenie posiadające moc obliczeniową. Może to być nawet prosty smartfon, tyle tylko, że naprawdę dużą moc, a co za tym idzie większe możliwości wydobycia i zdobycia nagród, daje specjalistyczny sprzęt. Maksymalne rozproszenie systemu jest jednak podstawową zasadą kryptowalut, dlatego z zasady nawet proste urządzenia po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania mogą przyczynić się do “kopania”, a tym samy wzmocnić sieć. Im większa decentralizacja, tym większa odporność systemu na zewnętrzne zagrożenia, a kryptowaluta istnieje, dopóki aktywny jest choć jedna kopia łańcucha blockhain.

Na czym konkretnie polega kopanie Ethereum?

Proof-of-work

Podstawową metodą, w jakiej wydobywane są kryptowaluty jest “Proof-of-Work”. Oznacza to, że efekt wykonanej pracy jest bardzo łatwy do zweryfikowania przez innych użytkowników systemu. Tym samym po wszystkich dokonanych w sieci czynnościach pozostaje ślad, który można sprawdzić. To daje zaś kryptowalutom zdolność do samoregulacji. Dzięki temu rozwiązaniu udaje się utrzymać uczciwe zasady korzystania z sieci, mimo braku instytucji nadzorczych znanych z tradycyjnego sektora finansowego.

Jak wielkie “kopalnie” mogą szkodzić kryptowalutom?

Jednak szczególnie w przypadku największych kryptowalut tworzone są duże “kopalnie”, które posiadają ogromną moc obliczeniową i są w stanie znacznie szybciej wydobywać monety. To kusi użytkowników, by do tego typu sieci dołączyć i szybciej otrzymać wynagrodzenie, ale taka struktura zaprzecza idei decentralizacji. W rzeczywistości w większość sieci jest najwyżej kilka wielkich kopalni, które kontrolują zdecydowaną większość całego wydobycia.

100 dni przed halvingiem bitcoina jak nastroje górników?

Paradoksalnie może nawet dochodzić do sytuacji, w których największe “kopalnie” mające około połowy udziałów w sieci blokują wprowadzenie przez twórców kryptowalut ulepszeń do protokołu. Zwykle nie są one zainteresowane samym rozwojem procesu, a jedynie własnym zyskiem. Jeśli więc chcemy rozpocząć swoją pracę “górnika”, to warto wcześniej zapoznać się ze strukturą danej waluty cyfrowej i jej wydobycia, by nie wspierać projektów, które są sprzeczne z samą ideą tego rozwiązania.

 

Previous ArticleNext Article
Od Stycznia 2019 jestem CEO projektu KopanieBitcoin.pl naszym celem jest prowadzenie i tworzenie największego serwisu w Polsce, który wspiera polskie górnictwo kopania kryptowalut. Kopanie Bitcoin jest w Polsce coraz bardziej popularniejsze dlatego celem jestem budowanie w pełni wartościowego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Koparka kryptowalut czym dokładnie jest i na czym polega jej praca?

Koparka kryptowalut wciąż zyskuje na popularności. Jednak pomimo tego faktu wiele osób wciąż nurtują pytania związane między innymi z jej działaniem. Mamy nadzieję, że poniższy tekst rozwieje większość wątpliwości.

Kilka słów na temat kopareki kryptowalutowej

Koparką kryptowalutową może zostać zarówno pojedynczy komputer, jak i karta graficzna. Najczęściej jednak są to głównie zestawy kart graficznych lub układów ASIC. Muszą one jednak posiadać odpowiednią moc. Sam proces wydobywania kryptowalut jest niczym więcej jak zatwierdzaniem nowych bloków oraz dołączaniem ich do stworzonego wcześniej blockchaina. W istniejących blokach zapisywane są wszystkie nowe transakcje. Służą one również do emisji nowych coinów. W celu wydobycia nowego bloku potrzebne jest rozwiązanie istniejącego problemu kryptograficznego. Odbywa się to na skutek odnajdywania ciągu znaków, nazywanego haszem, który to spełnia odpowiednie równanie. Miarą wydajności koparki kryptowalutowej jest hasz na sekundę (H/s). Najczęściej wykorzystywanymi metodami wydobywania walut cyfrowych są Proof oraz Proof of Stake.

Rentowność koparki kryptowalut

Wydobywanie Bitcoin (BTC) jest najbardziej wymagające, gdyż wymaga wysoko wyspecjalizowanego sprzętu. Pozostałe waluty cyfrowe można kopać na pojedynczej karcie graficznej. w związku z powyższym kosz inwestycji związany z wydobyciem BTC są zdecydowanie wyższe. Nie można także zapominać o czynniku zużycia energii elektrycznej, która jest nieodzownym elementem sprawnego i efektywnego kopania. Rentowność związana z wydobyciem jest wieloczynnikowa i ściśle powiązana z wartością kopanej kryptowaluty.

Czy warto inwestować w koparkę kryptowaluty?

W aspekcie technologicznym jak najbardziej tak. – zdecydowanie tak. Pod względem finansowym odpowiedz nie jest już tak jednoznaczna.

Ile kosztuje koparka kryptowalut?

Cena koparki krypotowalut jest zależna przede wszystkim od tego jaką walutą cyfrową jesteśmy zainteresowani. Jeżeli chcemy wydobywać BTC musimy liczyć się zakupem sprzętu o wartości kilkunastu tysięcy złotych. Ponieważ kopanie kryptowalut bardzo zyskało na popularności spowodowało to wyraźny wzrost cen wymaganego do tego sprzętu. Wydobywanie pozostałych kryptowalut nie jest aż tak wymadające zarówno pod względem finansowym, jak i sprzętowym.

Koparka kryptowalut  dostępna online

Istnieje także opcja kopania walut cyfrowych za pomocą internetu. W tym celu tworzy się specjalne przeglądarki czy też wtyczki do istniejących już przeglądarek. Przy użyciu tej opcji wydobycie odbywa się w tle. Użytkownik decydujący się na takie zastosowanie koparki kryptowalut sam decyduje z jaką prędkością ona pracuje.

Koparka kryptowalut jako aplikacja na smartfonie

Smartfon także może posłużyć jako koparka kryptowalut. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że potrzebny jest do tego telefon z bardzo mocnym procesorem, którego nie używamy na co dzień. Należy pamiętać też o tym, że im mniej zainstalowanych aplikacji tym szybciej będzie on pracował, a jego procesor nie będzie spowolniony.

Kalkulator do koparki kryptowalut

Przy jego użyciu precyzyjnie wylicza się opłacalności związaną z wydobyciem waluty cyfrowej w przeliczeniu na złotówki. Zdecydowana większość kalkuluje dzienne wydobycie. Można także zastosować przeliczenia tygodniowe, miesięczne lub roczne. Należy jednak pamiętać, że wiele kalkulatorów prowadzi swoje wyliczenia o wiodącego BTC i w związku z tym nie będzie pomocna w przypadku pozostałych kryptowalut.

Jaki był ostatni rok dla koparki kryptowalut?

W 2019 roku wydobywanie walut cyfrowych jeszcze bardziej zyskało na popularności. Ponieważ koszt energii elektrycznej w przeciwieństwie do ceny kryptowalut nie maleje kopanie straciło na rentowności. Koparka kryptowalut w postaci karty graficznej stała się najzwyczajniej w świecie nieopłacalna. Dlatego też tak wiele kopalń zostało zamkniętych w 2019 roku.

Mapa świata gdzie możesz kopać Bitcoin

Czerwiec 2018 rok, decyzją rządu Iranu lokalni górnicy zostali pozbawieni dostępu do zasilania bitcoin. Jest to spowodowane ostatnimi wzrostami kursu Bitcoin, którego wciąż rosnący poziom nigdy nie był tak wysoki. Ogromny wpływ na wzrost kursu ma wznowienie zainteresowania kryptowalutą, którego hash ratę osiągnęło ATH.

Możliwości pozyskania Bitcoin.

Wciąż wzrastająca swoista wielkość w sieci Bitcoin jest zachęcającym czynnikiem dla górników. Istnieją jednak pewne przeszkody są nimi między innymi wstępujące zmienności cen a także wysiłki regulacyjne. Analizy krajów w których wydobywany jest bitcoin dokonał Cointelegraph, położył on ogromny nacisk na sytuacje państw w których kopanie bitcoin jest bardzo popularne a także na wszelkie regulacje jakie zostały podjęte na przełomie ostatnich lat w tym temacie.

Chińska Republika Ludowa

Jednym z głównych globalnych graczy hash rate są Chiny. Szacuje się, że na ich terenie wydobywane jest 70 % rocznych monet. Jest to spowodowane ogromnymi ilościami produkowanej energii elektrycznej. Jedną z Chińskich miejscowości, w której odnotowuje się ogromne pokłady nadwyżek energii elektrycznej jest Syczuan, uważa się ją za górniczą stolicę Chińskiej Republiki Ludowej.

Rosja

Rosja jest jednym z państw, w których nie występują regulacje prawne odnośnie wydobywania kryptowaluty. Jednakże warto zaznaczyć, że bitcoin nadal nie jest dopuszczony jako prawny środek płatności.

Islamska Republika Iranu

Wzrost zużycia energii elektrycznej był jednym z najważniejszych czynników, przez które Rząd Iranu zadecydował o ograniczeniu wydobywania kryptowaluty. Zbyt obciążone sieci elektryczne dyskwalifikują swobodne wydobywanie Bitcoinów co za tym idzie w Iranie ograniczono jego wydobywanie na czas poprawienia się sytuacji z energią elektryczną.

Kanada

Kanada jest miejscem przyjaznym dla kryptowaluty. Panujące władze zadecydowały, że zostanie ona zakwalifikowana jako towar co za tym idzie, stanie się pełnoprawnym środkiem płatności, dla osób pozyskujących kryptowalutę wprowadzono opodatkowanie od dochodu. Różnica występuje w sytuacji jeżeli dochód Kanadyjczyka przyjmuje miano aktywów inwestycyjnych, wtedy podatek który musi on odporowadzić do państwa określany jest od zysków kapitałowych.

Republika Czeska oraz  Islandia

Slushpool czyli jeden z największych basenów górniczych. Swoją sławę zawdzięcza temu, że stanowi aż 7,5% wszelkiej dystrybucji hash rate. Znajduję się on w Republice Czeskiej czyli w dość tolerancyjnym kraju. Decyzją Rządu Czeskiego, kryptowaluta nie jest uznawana za prawny środek płatniczy, ponadto nie jest uznawany za składnik wartości nie materialnych. Owe podejście skutkuje w brakuj ograniczeń jeżeli chodzi o jej wydobywanie.

Takie same założenia można zaobserwować w Islandii, która stała się jednym z głównych centrów wydobycia kryptowaluty. Stąd też spekulacje, jakoby w 2018 roku miało nastąpić całkowite przekroczenie ilości zużytej energii poprzez gospodarstwa domowe. Jednakże klimat państwa sprawia, że posiada ono ogromne bogactwo odnawialnych źródeł energii.

USA

W Stanach Zjednoczonych nie występują specjalne ograniczenia mające na celu zmniejszenie działalności której celem jest wydobywanie Bitcoin. Kryptowaluta w 2015 roku została zakwalifikowana przez CFTC jako towar, tak więc w Stanach Zjednoczonych jego górnicze wydobywanie nie jest zabronione. Wyjątek stanowią poszczególne Stany.

W jednym z miast hrabstwa Clinton, mieście Plattsburgh (miejscowość położona w Stanach Zjednoczonych w stanie Nowy Jork), w 2018 roku w marcu, wystąpił oficjalny, całkowity zakaz wydobywania kryptowaluty. Decyzja powstała na skutek masowych skarg lokalnej społeczności na wzrastające ceny za zużycie energii elektrycznej. Położenie miasta przy zachodnim brzegu jeziora Champlain a także w pobliżu zapory wodnej, dotychczas sprzyjało zapewnieniu ludności zamieszkującej miasto taniej energii elektrycznej. Jednakże wykorzystanie 10 % zasobów miasta przez jednego z największych operatorów górniczych, zmienił tą sytuację. Zakaz wydobywania kryptowaluty został wprowadzony terminowo, jego okres trwania oszacowano na 18 miesięcy.

Według danych pochodzących z raportu Crescent Electric Supply Company wynika, że w ubiegłym roku wydobycie kryptowaluty najbardziej opłacalne było w Luizjanie oraz kolejno Idaho, Washington czyli miastu w którym istnieje największa farma górnicza Stanów Zjednoczonych.