Kopanie kryptowalut metodą Proof of Work

Kryptowaluty cieszą się coraz większym zainteresowaniem w społeczeństwie, ale nadal wiele osób dziwi się słysząc w tym kontekście o “wydobyciu” czy “górnikach”. Warto więc wyjaśnić, na czym polega wydobywanie kryptowalut, bo to kluczowa sprawa dla zrozumienia ich idei.

Na czym polega kopanie kryptowalut?

Żeby prawidłowo działała sieć każdej kryptowaluty, potrzebna jest duża moc obliczeniowa, której będzie tym więcej, im więcej pojawi się urządzeń wykonujących operacje. Obliczenia wykonywane w sieci weryfikują z kolei wszystkie transakcje, zapewniając prawidłowość ich wykonania. Osoby, które dostarczają odpowiednie urządzenia i tym samym wydobywają cyfrowe waluty są nazywane “górnikami”.

Czy kopanie kryptowalut w roku 2020 będzie opłacalne?

Żeby w sieci pojawiło się jak najwięcej mocy obliczeniowej, trzeba zapewnić użytkownikom nagrody, które mogą przybrać dwa różne rodzaje. Podstawową nagrodą są same monety wygenerowane w protokole kryptowaluty. Z czasem jednak, gdy zwiększy się liczba dokonywanych transakcji, głównym sposobem wynagradzania staną się opłaty transakcyjne. W ten sposób sieć będzie doceniała swoich “górników” za walidację transakcji. Zmiana głównej metody wynagradzania jest konieczna, bowiem w protokołach kryptowalut w większości przypadków znajduje się określona górna granica liczby monet, której nie będzie można przekroczyć. Po jej osiągnięciu zniknie więc możliwość wynagradzania ludzi za wydobycie nowymi monetami.

Kim są “górnicy” kryptowalut?

“Górnikiem” teoretycznie może zostać każdy. Wystarczy do tego urządzenie posiadające moc obliczeniową. Może to być nawet prosty smartfon, tyle tylko, że naprawdę dużą moc, a co za tym idzie większe możliwości wydobycia i zdobycia nagród, daje specjalistyczny sprzęt. Maksymalne rozproszenie systemu jest jednak podstawową zasadą kryptowalut, dlatego z zasady nawet proste urządzenia po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania mogą przyczynić się do “kopania”, a tym samy wzmocnić sieć. Im większa decentralizacja, tym większa odporność systemu na zewnętrzne zagrożenia, a kryptowaluta istnieje, dopóki aktywny jest choć jedna kopia łańcucha blockhain.

Na czym konkretnie polega kopanie Ethereum?

Proof-of-work

Podstawową metodą, w jakiej wydobywane są kryptowaluty jest “Proof-of-Work”. Oznacza to, że efekt wykonanej pracy jest bardzo łatwy do zweryfikowania przez innych użytkowników systemu. Tym samym po wszystkich dokonanych w sieci czynnościach pozostaje ślad, który można sprawdzić. To daje zaś kryptowalutom zdolność do samoregulacji. Dzięki temu rozwiązaniu udaje się utrzymać uczciwe zasady korzystania z sieci, mimo braku instytucji nadzorczych znanych z tradycyjnego sektora finansowego.

Jak wielkie “kopalnie” mogą szkodzić kryptowalutom?

Jednak szczególnie w przypadku największych kryptowalut tworzone są duże “kopalnie”, które posiadają ogromną moc obliczeniową i są w stanie znacznie szybciej wydobywać monety. To kusi użytkowników, by do tego typu sieci dołączyć i szybciej otrzymać wynagrodzenie, ale taka struktura zaprzecza idei decentralizacji. W rzeczywistości w większość sieci jest najwyżej kilka wielkich kopalni, które kontrolują zdecydowaną większość całego wydobycia.

100 dni przed halvingiem bitcoina jak nastroje górników?

Paradoksalnie może nawet dochodzić do sytuacji, w których największe “kopalnie” mające około połowy udziałów w sieci blokują wprowadzenie przez twórców kryptowalut ulepszeń do protokołu. Zwykle nie są one zainteresowane samym rozwojem procesu, a jedynie własnym zyskiem. Jeśli więc chcemy rozpocząć swoją pracę “górnika”, to warto wcześniej zapoznać się ze strukturą danej waluty cyfrowej i jej wydobycia, by nie wspierać projektów, które są sprzeczne z samą ideą tego rozwiązania.

 

Previous ArticleNext Article
Od Stycznia 2019 jestem CEO projektu KopanieBitcoin.pl naszym celem jest prowadzenie i tworzenie największego serwisu w Polsce, który wspiera polskie górnictwo kopania kryptowalut. Kopanie Bitcoin jest w Polsce coraz bardziej popularniejsze dlatego celem jestem budowanie w pełni wartościowego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antminer S9 – Informacje przed zakupem – Cena Konfiguracja i Opinie

Dla zainteresowanych kopaniem bitcoinów Antminer S9 może się stać bardzo opłacalną inwestycją, a tak przynajmniej wielu uważa. Czy jednak rzeczywiście jest to tak potężne narzędzie wydobywcze?

W poniższej treści postaramy wyjaśnić kilka kwestii dotyczących Antimer S9, zastrzegając, że nie jest to reklama koparki, ale wyłącznie subiektywny osąd tego narzędzia.

Czym są układy ASIC?

ASIC to po prostu układy scalone, wyprodukowane z określoną dedykacją. Ich wadami są mała uniwersalność oraz wysoki koszt opracowania, za czym idzie wysoka cena układu przy niewielkiej produkcji. Zaletami z kolei będzie szybkość i niezawodność oraz energooszczędność. Właśnie ze względu na to ostatnie w niektórych krajach koparki oparte na ASIC niemalże całkowicie wyparły z rynku górnictwo GPU.

Narzędzie do kopania kryptowalut – Antminer S9

Współczynnik mieszania Antminera S9 wynosi 12.93 TH/s – + 7%. Aby obliczyć możliwą do wygenerowaną kwotę BTC, należy skorzystać z kalkulatora górniczego bitcoina, przy czym warto skorzystać z kilku takich urządzeń dla uzyskania najbardziej wiarygodnego wyniku. Według nas Antminer S9 należy do najbardziej wydajnych koparek, ponieważ zużywa o wiele mniej energii niż inne.

Co jest bardziej opłacalne, jeden Altminer S9 czy kilka S7?

Tutaj należy wszystko dokładnie skalkulować. Jeden Altminer S7 ma wydajność 33% dziewiątki i jeżeli zakupimy trzy używane siódemki, wówczas rentowność okaże się zbliżona, a cena tych trzech S7 będzie dużo niższa od ceny jednego nowego S9.

Czy zakup koparki Altminer S9 to koniec zakupów?

Niestety nie jest to koniec zakupów, gdyż do uruchomienia koparki Altminer S9 niezbędny jest odpowiedni zasilacz. Odpowiedni, czyli kompatybilny z koparką i tutaj jej producent zaleca zakup zasilacza APW3-12-1600-B2. Nie jest to problem, gdyż zasilacz znajdziesz bez problemu na Amazonie czy w serwisie eBay, a jedynie wzrost kosztów początkowych o około 150 USD. Użycie innego zasilacza będzie zasadne wyłącznie przy jego kompatybilności z koparką.

Koparka koparce nierówna

Bitmain, producent koparek Altminer S9 dostarcza je partiami i w jednej partii są one o jednolitych parametrach. Różnie niestety jest z odmiennymi partiami i może się okazać, że deklarowana szybkość mieszania – 12.93 TH/s spada do 11.85 TH/s. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup koparki, dobrze jest poznać specyfikę danej partii. Właśnie obecna partia S9 ma taką niską specyfikę, a bardziej wydajne modele zostały wyprzedane. Jest ona jednak niżej wyceniana od starszej, nie można więc mówić o oszustwie. Ponadto Bitmain daje na swoją koparkę 90-dniową gwarancję, o ile narzędzie zostało zakupione u producenta. Gwarancja ma jednak pewne obwarowania.

Nie będzie objęty gwarancją produkt, który został uruchomiony z szybkością większą niż zalecaną, a tak może się stać przy użyciu nieodpowiedniego zasilacza. Również wpływy zewnętrzne, jak zawilgocenie, czy awaria wywołana wyładowaniem atmosferycznym nie są gwarancją objęte.

Podsumowując:

• plusy – duża moc i wydajność, wysoka rentowność;
• minus – słaba gwarancja.

Koparka kryptowalut czym dokładnie jest i na czym polega jej praca?

Koparka kryptowalut wciąż zyskuje na popularności. Jednak pomimo tego faktu wiele osób wciąż nurtują pytania związane między innymi z jej działaniem. Mamy nadzieję, że poniższy tekst rozwieje większość wątpliwości.

Kilka słów na temat kopareki kryptowalutowej

Koparką kryptowalutową może zostać zarówno pojedynczy komputer, jak i karta graficzna. Najczęściej jednak są to głównie zestawy kart graficznych lub układów ASIC. Muszą one jednak posiadać odpowiednią moc. Sam proces wydobywania kryptowalut jest niczym więcej jak zatwierdzaniem nowych bloków oraz dołączaniem ich do stworzonego wcześniej blockchaina. W istniejących blokach zapisywane są wszystkie nowe transakcje. Służą one również do emisji nowych coinów. W celu wydobycia nowego bloku potrzebne jest rozwiązanie istniejącego problemu kryptograficznego. Odbywa się to na skutek odnajdywania ciągu znaków, nazywanego haszem, który to spełnia odpowiednie równanie. Miarą wydajności koparki kryptowalutowej jest hasz na sekundę (H/s). Najczęściej wykorzystywanymi metodami wydobywania walut cyfrowych są Proof oraz Proof of Stake.

Rentowność koparki kryptowalut

Wydobywanie Bitcoin (BTC) jest najbardziej wymagające, gdyż wymaga wysoko wyspecjalizowanego sprzętu. Pozostałe waluty cyfrowe można kopać na pojedynczej karcie graficznej. w związku z powyższym kosz inwestycji związany z wydobyciem BTC są zdecydowanie wyższe. Nie można także zapominać o czynniku zużycia energii elektrycznej, która jest nieodzownym elementem sprawnego i efektywnego kopania. Rentowność związana z wydobyciem jest wieloczynnikowa i ściśle powiązana z wartością kopanej kryptowaluty.

Czy warto inwestować w koparkę kryptowaluty?

W aspekcie technologicznym jak najbardziej tak. – zdecydowanie tak. Pod względem finansowym odpowiedz nie jest już tak jednoznaczna.

Ile kosztuje koparka kryptowalut?

Cena koparki krypotowalut jest zależna przede wszystkim od tego jaką walutą cyfrową jesteśmy zainteresowani. Jeżeli chcemy wydobywać BTC musimy liczyć się zakupem sprzętu o wartości kilkunastu tysięcy złotych. Ponieważ kopanie kryptowalut bardzo zyskało na popularności spowodowało to wyraźny wzrost cen wymaganego do tego sprzętu. Wydobywanie pozostałych kryptowalut nie jest aż tak wymadające zarówno pod względem finansowym, jak i sprzętowym.

Koparka kryptowalut  dostępna online

Istnieje także opcja kopania walut cyfrowych za pomocą internetu. W tym celu tworzy się specjalne przeglądarki czy też wtyczki do istniejących już przeglądarek. Przy użyciu tej opcji wydobycie odbywa się w tle. Użytkownik decydujący się na takie zastosowanie koparki kryptowalut sam decyduje z jaką prędkością ona pracuje.

Koparka kryptowalut jako aplikacja na smartfonie

Smartfon także może posłużyć jako koparka kryptowalut. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że potrzebny jest do tego telefon z bardzo mocnym procesorem, którego nie używamy na co dzień. Należy pamiętać też o tym, że im mniej zainstalowanych aplikacji tym szybciej będzie on pracował, a jego procesor nie będzie spowolniony.

Kalkulator do koparki kryptowalut

Przy jego użyciu precyzyjnie wylicza się opłacalności związaną z wydobyciem waluty cyfrowej w przeliczeniu na złotówki. Zdecydowana większość kalkuluje dzienne wydobycie. Można także zastosować przeliczenia tygodniowe, miesięczne lub roczne. Należy jednak pamiętać, że wiele kalkulatorów prowadzi swoje wyliczenia o wiodącego BTC i w związku z tym nie będzie pomocna w przypadku pozostałych kryptowalut.

Jaki był ostatni rok dla koparki kryptowalut?

W 2019 roku wydobywanie walut cyfrowych jeszcze bardziej zyskało na popularności. Ponieważ koszt energii elektrycznej w przeciwieństwie do ceny kryptowalut nie maleje kopanie straciło na rentowności. Koparka kryptowalut w postaci karty graficznej stała się najzwyczajniej w świecie nieopłacalna. Dlatego też tak wiele kopalń zostało zamkniętych w 2019 roku.