
Koparka kryptowalut wciąż zyskuje na popularności. Jednak pomimo tego faktu wiele osób wciąż nurtują pytania związane między innymi z jej działaniem. Mamy nadzieję, że poniższy tekst rozwieje większość wątpliwości.
Kilka słów na temat kopareki kryptowalutowej
Koparką kryptowalutową może zostać zarówno pojedynczy komputer, jak i karta graficzna. Najczęściej jednak są to głównie zestawy kart graficznych lub układów ASIC. Muszą one jednak posiadać odpowiednią moc. Sam proces wydobywania kryptowalut jest niczym więcej jak zatwierdzaniem nowych bloków oraz dołączaniem ich do stworzonego wcześniej blockchaina. W istniejących blokach zapisywane są wszystkie nowe transakcje. Służą one również do emisji nowych coinów. W celu wydobycia nowego bloku potrzebne jest rozwiązanie istniejącego problemu kryptograficznego. Odbywa się to na skutek odnajdywania ciągu znaków, nazywanego haszem, który to spełnia odpowiednie równanie. Miarą wydajności koparki kryptowalutowej jest hasz na sekundę (H/s). Najczęściej wykorzystywanymi metodami wydobywania walut cyfrowych są Proof oraz Proof of Stake.
Rentowność koparki kryptowalut
Wydobywanie Bitcoin (BTC) jest najbardziej wymagające, gdyż wymaga wysoko wyspecjalizowanego sprzętu. Pozostałe waluty cyfrowe można kopać na pojedynczej karcie graficznej. w związku z powyższym kosz inwestycji związany z wydobyciem BTC są zdecydowanie wyższe. Nie można także zapominać o czynniku zużycia energii elektrycznej, która jest nieodzownym elementem sprawnego i efektywnego kopania. Rentowność związana z wydobyciem jest wieloczynnikowa i ściśle powiązana z wartością kopanej kryptowaluty.
Czy warto inwestować w koparkę kryptowaluty?
W aspekcie technologicznym jak najbardziej tak. – zdecydowanie tak. Pod względem finansowym odpowiedz nie jest już tak jednoznaczna.
Ile kosztuje koparka kryptowalut?
Cena koparki krypotowalut jest zależna przede wszystkim od tego jaką walutą cyfrową jesteśmy zainteresowani. Jeżeli chcemy wydobywać BTC musimy liczyć się zakupem sprzętu o wartości kilkunastu tysięcy złotych. Ponieważ kopanie kryptowalut bardzo zyskało na popularności spowodowało to wyraźny wzrost cen wymaganego do tego sprzętu. Wydobywanie pozostałych kryptowalut nie jest aż tak wymadające zarówno pod względem finansowym, jak i sprzętowym.
Koparka kryptowalut dostępna online
Istnieje także opcja kopania walut cyfrowych za pomocą internetu. W tym celu tworzy się specjalne przeglądarki czy też wtyczki do istniejących już przeglądarek. Przy użyciu tej opcji wydobycie odbywa się w tle. Użytkownik decydujący się na takie zastosowanie koparki kryptowalut sam decyduje z jaką prędkością ona pracuje.
Koparka kryptowalut jako aplikacja na smartfonie
Smartfon także może posłużyć jako koparka kryptowalut. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że potrzebny jest do tego telefon z bardzo mocnym procesorem, którego nie używamy na co dzień. Należy pamiętać też o tym, że im mniej zainstalowanych aplikacji tym szybciej będzie on pracował, a jego procesor nie będzie spowolniony.
Kalkulator do koparki kryptowalut
Przy jego użyciu precyzyjnie wylicza się opłacalności związaną z wydobyciem waluty cyfrowej w przeliczeniu na złotówki. Zdecydowana większość kalkuluje dzienne wydobycie. Można także zastosować przeliczenia tygodniowe, miesięczne lub roczne. Należy jednak pamiętać, że wiele kalkulatorów prowadzi swoje wyliczenia o wiodącego BTC i w związku z tym nie będzie pomocna w przypadku pozostałych kryptowalut.
Jaki był ostatni rok dla koparki kryptowalut?
W 2019 roku wydobywanie walut cyfrowych jeszcze bardziej zyskało na popularności. Ponieważ koszt energii elektrycznej w przeciwieństwie do ceny kryptowalut nie maleje kopanie straciło na rentowności. Koparka kryptowalut w postaci karty graficznej stała się najzwyczajniej w świecie nieopłacalna. Dlatego też tak wiele kopalń zostało zamkniętych w 2019 roku.
Brak podobnych publikacji