Litecoin notuje kolejny regres mocy wydobywczej – powód halving?

Osoby popularnie nazywane “górnikami” wirtualnych walut, w tym wypadku Litecoina zaprzestały działań, mających na celu wydobywanie bloków. Co skłoniło ich to podjęcia tak radykalnych i niespodziewanych kroków? Jakie istnieją powiązania pomiędzy ich odejściem, a mającym ostatnio miejsce halvingiem Litecoina?

Halving dla osób w mniejszym stopniu zorientowanych w nomenklaturze związanej z kryptowalutami to zmniejszenie nagrody za jeden blok. A zatem jaki wpływ miał ten proces na odejście górników od Litecoina?

Najgorsze wyniki w historii

Od sierpnia jesteśmy świadkami rozpowszechniania się niepokojącego trendu. Jest to duży spadek stopnia trudności w eksploracji waluty Litecoin. Trend ten utrzymuje się nieustannie już od połowy sierpnia i zbiera dość krwawe żniwo. Porównując wyniki z zeszłego miesiąca, kiedy to wartość wydobycia osiągała pułap około 16 mln jednostek do stanu z dnia dzisiejszego, który wynosi zaledwie 11 mln mamy do czynienia ze spadkiem o niemal 32 procent wartości wyjściowej zaledwie sprzed kilku tygodni. Jest to zatrważająco duży regres na przestrzeni tak krótkiego okresu czasu.

Co więcej straty notuje również Hashrate, który w podobnym okresie, czyli w lipcu mógł się poszczycić wartościami na poziomie 460 TH/s, a dziś w porównaniu z wynikiem sprzed kilku tygodni notuje spadek niemal tak wysoki jak Litecoin, bo wynoszący 28 procent. Tak niski wynik jest najgorszym od kwietnia tego roku, kiedy to utrzymywał się pułap na poziomie mniej więcej 320 TH/s. Martwić powinny również doniesienia ekspertów i giełdowych analityków, którzy twierdzą, że bessa wcale się nie skończyła, a wręcz przeciwnie nie osiągnęła nawet punktu kulminacyjnego.

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o Halving

Analizując proces spadku wartości Litecoina nie można pominąć wydarzeń, które rozegrały się 5 sierpnia. Wtedy to miało miejsce wydarzenie, określane mianem Halvingu Litecoina. Można powiedzieć, że zlekceważono ten problem, zamiatając go pod dywan, a jednocześnie, zajmując się sprawą analizy głównych opcji, które daje spadek wartości Litecoina.

Mówiąc krótko zajęto się kwestiami naprawy, zapominając o zreperowaniu miejsca, które uległo uszkodzeniu. Ten dzień można porównać do Czarnego Czwartku z 1929 roku. Tym razem był to krach dla tzw. górników kryptowalut. Fiasko polegało na zmniejszeniu o ponad połowę wynagrodzenia za jeden wydobyty bloczek. Było to cięcie do poziomu 12,5 Litecoinów. W skali dochodów górników była to prawdziwa katastrofa, więc nie może zatem dziwić fakt, że wielu z nich zrezygnowało już z dalszej pracy dla wydobywania Litecoina.

Obrót spraw nie dziwi informatyka Charliego Lee, który już przed krachem ostrzegał przed możliwymi konsekwencjami. Dla górników niestety nie minął się z prawdą. Jak uważa Lee ta praca z dnia na dzień po prostu przestaje się opłacać dla jej wykonawców. Nie powinno więc dziwić, że z niej odchodzą.

Wartość Litecoina

Jak zatem kreuje się po krachu wartość Litecoina? Niestety nie tylko wynagrodzenie za blok spadło, ale także, a może przede wszystkim zredukowała się wartość Litecoina. Odruchy bezwarunkowe, można rzec awaryjne sprawiły, że waluta nie ucierpiała w pierwszym stadium kryzysu. Status quo nie trwał jednak długo i po kilku dniach dotychczasowa wartość trzycyfrowa spadła o około 30 procent. Aktualnie wartość waha się, próbując się ustabilizować. Walki odbywają się na poziomie 73-75 dolarów. Nie wiadomo jak zakończy się potyczka i w którą stronę ruszy wartość Litecoina.

Previous ArticleNext Article
Od Stycznia 2019 jestem CEO projektu KopanieBitcoin.pl naszym celem jest prowadzenie i tworzenie największego serwisu w Polsce, który wspiera polskie górnictwo kopania kryptowalut. Kopanie Bitcoin jest w Polsce coraz bardziej popularniejsze dlatego celem jestem budowanie w pełni wartościowego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

100 dni przed halvingiem bitcoina jak nastroje górników?

To prawdopodobnie jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń okolicznościowych na całym rynku BTC. Zostało niewielu czasu do odliczenia. Wszystkie portale i użytkownicy związani z walutą bitcoina zniecierpliwieni nawołują do tego, że pozostało jedynie 100 dni do halvingu najpopularniejszej na całym świecie kryptowaluty.

Jednak na czym tak naprawdę polega halving bitcoina?

To niewątpliwie przedsięwzięcie, które wywołało ogromny szum na całym kryptowalutowym rynku. Informacja o halvingu pierwszej kryptowaluty obiegła wszystkich miłośników wirtualnych funduszy. Zatem czym tak właściwie jest to wydarzenie? Okazuje się, że termin halving obrazuje zmniejszenie dokładnie o połowę nagrody za każde wydobycie poszczególne bloku bitcoina. Aktualny stan za indywidualne wydobycie bloku BTC to 12,5 w walucie bitcoin. Po nastaniu halvingu tej waluty, będziemy mogli liczyć jedynie na 6,25 BTC za każdy wydobyty blok.

Bitcoin w górnictwie zanotował znaczący wzrost w 2020

Wirtualni górnicy, którzy parają się bitcoinami mogą spodziewać się regularnego halvingu około co 4 lata od powstania BTC. Cykliczność halvingu bitcoina mierzona jest jednak na więcej niż jednej płaszczyźnie. Zmniejszenie płacy bitcoinami aż o połowę za każdy poszczególny blok zawsze po wydobyciu kolejnych 210 tysięcy bloków bitcoina.

Proszę zwrócić uwagę na to, że w roku 2009 górnicy parający się wydobywaniem BTC za pośrednictwem mocy obliczeniowej swoich maszyn, mogli cieszyć się płacą 50 BTC za jeden wydobyty blok. W 2012 roku dokładniej w listopadzie miał miejsce pierwszy halving najpopularniejszej na świecie kryptowaluty. Górnicy otrzymywali wówczas 25 BTC za każdy wydobyty blok.

Mining kryptowalut – giganci łączą siły i budują mega-kopalnię

Zgodnie z przypuszczeniami kolejny halving miał miejsce w lipcu 2016 roku. Dlatego też kolejne zmniejszenie płacy za każdy kolejny blok bitcoinów oscylowano na 2020 rok, w maju. Według oszacowanych informacji wydarzenie halvingu BTC będzie miało miejsce aż do momentu wydobycia wszystkich bloków waluty. Według obliczeń nastąpi to po roku 2140.

Wiele osób zadaje sobie jedno pytanie. Dlaczego właściciel najpopularniejszej na świecie kryptowaluty stworzył w swoim systemie takie wydarzenie jak halving? Wbrew niektórym oczekiwaniom, ma on za zadanie regulować zasady popytu i sprzedaży bitcoina. W momencie, w którym wszystkie bitcoiny znalazłyby się bezpośrednio na rynku, popyt na nie automatycznie by zmalał. Tym samym sprawiłoby to, że górnicy zaangażowani w działanie za pośrednictwem blockchaina bitcoinów straciliby zainteresowanie tą walutą. Halving na razie skutecznie temu zapobiega.

Jak wydarzenie halvingu działa na rynek kryptowalut?

Niemal każdy zadaje sobie to pytanie. Okazuje się jednak, że niemożliwe jest, aby całkowicie przewidzieć skutek halvingu tak potężnej waluty. Spekulacje pojawiają się zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. Jedni nawołują do tego, że ceny BTC wzrosną z uwagi na większy popyt, inni natomiast twierdzą, że cena równomiernie spadnie. Z przeszłości wiemy tak naprawdę, że historia halvingu nie przyniosła zbyt wielu zmian. Ostatni halving bitcoina, który miał miejsce, nie wywołał oczekiwanego zamieszania, ponieważ nie wpłynął na ceny BTC.

Iran: 1000 licencji na wydobywanie kryptowalut

Chociaż od powstania najstarszej z walut wirtualnych dzieli nas 11 lat, to rynek ten wciąż nie jest dostatecznie uregulowany i wciąż dostrzega się potrzebę większego nacisku na tę kwestię. Na całym świecie rządy państw w ostatnich latach wykazują znaczne postępy w regulowaniu branży kryptowalut. Jest to szczególnie widoczne w odniesieniu do kontrolowania wydobycia cyfrowych aktywów, czyli miningu.

Irańska gospodarka wzbogaci się dzięki miningowi o 8,5 mld dolarów amerykańskich

Najnowsze doniesienia wskazują na to, że rząd Iranu przygotował się na wydanie 1000 licencji na wydobywanie kryptowalut. Z licencji skorzystają krajowe firmy kryptograficzne, które specjalizują się w miningu. Chodzi tu głównie o duże firmy, takie, które mogą sobie pozwolić na pokrycie dużych rachunków za energię elektryczną.

Kryptowaluty i Bitcoin – Co nas czeka w 2020 roku?

Amira Hosseina Saeedi Naeiniego, urzędnik z ICT Guild Organization, stwierdził, że chociaż irański przemysł wydobywczy to stosunkowo nowe zjawisko w tym kraju, wiele osób dostrzegło już w nim duży potencjał, który z dużym prawdopodobieństwem przyciągnie inwestorów zza granicy. W konsekwencji tego gospodarka w Iranie może wzbogacić się o 8,5 mld dolarów amerykańskich.

Jednak legalne wydobywanie kryptowaluty w Iranie wymaga, aby każdy górnik posiadał oficjalną licencję.  Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że koszty energii elektrycznej są wysokie, i z tego też względu mining może być postrzegany jako zajęcie coraz mniej opłacalne.

TOP 5 kryptowalut, które można kopać na PC w 2020 roku

Mining opłacalny dla dużych pól górniczych

Jest to niewątpliwie ogromne wyzwanie dla stanu górniczego, gdyż tylko duże przedsięwzięcia wydobywcze mogą sobie pozwolić na rozwijanie tej działalności. Mniejsze zakłady, które tak dobrze nie prosperują, zmuszone są do zamknięcia działalności albo przynajmniej jej zawieszenia.

Bitcoin Era – Opinie od inwestorów – Platforma

Wydobywanie cyfrowych aktywów, czyli mining to wciąż nowe i rozwijające się zjawisko, na które otwiera się coraz więcej krajów. Sam fakt wydania przez Iran 1000 licencji na wydobywanie kryptowalut pokazuje, że Iran dostrzega w tej branży potencjał i upatruje w nim korzyści finansowych w sferze gospodarczej.