Majowy halving Bitcoina sprawi, że będzie on bliższy złotu

Złoto zyskuje na wartości zawsze, gdy sytuacja polityczno-ekonomiczna na świecie staje się niestabilna. Inwestorzy uciekają z papierów wartościowych, wchodząc w aktywa tward, m.in. kruszce, które zawsze jakąś wartość odzwierciedlają. Jednak od czasu powstania, Bitcoin udowodnił już niejednokrotnie, że podczas zawirowań na świecie, staje się podobnie bezpieczny jak złoto. To właśnie dlatego dorobił się przydomka “cyfrowego złota”.

Obserwatorzy rynku w dużej liczbie są zdania, że rajd ceny Bitcoina powiązany z nadchodzącym halvingiem rozpoczął się już w pierwszej połowie 2019 roku i że zgodnie z prognozami powinien nas obecnie czekać trend wzrostowy.

TOP 5 kryptowalut, które można kopać na PC w 2020 roku

Piszący dla The Coinbase Blog, Miko Co zauważa podobieństwa pomiędzy Bitcoinem i zlotem. uważa on, że Bitcoin nie tylko spełnia funkcje podobne do złota, ale że staje się aktywem bardziej pożądanym, a konkurencji ze strony walut fiat praktycznie nie ma. Wystarczy spojrzęć na fakt zniesienia w 1971 roku parytetu złota do dolara, a cena kruszcu z 35 dolarów wzrosła do ponad 1500 USD dzisiaj. Ile dolarów dodrukowano w tym czasie, trudno jest nawet ustalić.

To niedobór jest przyczyną wyższości złota nad dolarem

Mike Co napisał:

Niedobór złota był podstawą całkowitej kapitalizacji rynkowej przekraczającej 7 bilionów dolarów, przy popycie ze strony globalnych instytucji finansowych, osób fizycznych i banków centralnych. Teraz wyobraźcie sobie przez chwilę, że istnieje metal bazowy tak rzadki jak złoto z jedną specjalną właściwością: [Bitcoin] można go transportować kanałem komunikacyjnym.

Opierając się na tym rozumowaniu, Bitcoin może okazać się niedługo twardszy od samego złota. Ma on bowiem mocne strony, którymi złoto nie dysponuje. łatwo zweryfikować jego autentyczność, łatwo płacić, a przechowywanie zależy od użytkownika. Ponadto trudno sobie wyobrazić dokonywanie płatności złotem za kawę, czy nieruchomość, a co z Bitcoinem zrobimy bez problemu.

Bitcoin w górnictwie zanotował znaczący wzrost w 2020

Inflacja obu złot

Najstarsza kryptowaluta świata jest dzięki swojej budowie deflacyjna, gdyż jej podaż jest ograniczona. Przy obecnej ilości trafiających do obiegu monet, inflację Bitcoina można ustalić na poziomie ok. 3,6%.

Określana przez banki centralne inflacja dla walut w danym kraju to zazwyczaj 2-2,5%, a przykładowa Polska 2019 rok zakończyła średnioroczną inflację na poziomie 2,3%. Dane dla roku 2020 są niestety gorsze i prognozują inflację na poziomie 2,9%, a jest to wariant optymistyczny NBP.  Pesymiści widzą inflację w naszym kraju na poziomach 3,5 nawet do 4%.

Na czym konkretnie polega kopanie Ethereum?

Z danych na bitcoinblockhalf.com wynika, że po halvingu inflacja BTC spadnie do 1,8%, a więc stanie się on lepszy od każdej waluty fiducjarnej.

Złoto z kolei, to inflacja roczna na poziomie 1.5-2%, dlatego najbliższy halving może być szczególny, gdyż Bitcoin zbliży się inflacyjnie, a nawet stanie się lepszy od złota.

Trzeba jeszcze spojrzeć w przyszłość, czyli ku halvingowi zaplanowanemu na rok 2024, gdyż wówczas podaż BTC obniży się poniżej 1%, a to będzie oznaczało, że stanie się najtwardszym z pieniędzy dostępnych na rynku.

Previous ArticleNext Article
Od Stycznia 2019 jestem CEO projektu KopanieBitcoin.pl naszym celem jest prowadzenie i tworzenie największego serwisu w Polsce, który wspiera polskie górnictwo kopania kryptowalut. Kopanie Bitcoin jest w Polsce coraz bardziej popularniejsze dlatego celem jestem budowanie w pełni wartościowego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mamy za sobą kolejny halving Bitcoina

Ostatniego wieczora, wraz z wykopaniem 630 000 bloku,  wartość nagrody dla górników Bitcoina została zmniejszona o połowę. W tej chwili wynosi ona 6,25 BTC. Mimo to, hash rate nie spada, w przeciwieństwie do sytuacji z kwietnia dotyczącej podziału Bitcoin Cash i Bitcoin SV.

To już trzeci halving BTC!

Społeczność kryptowalut z pewnością mocno wyczekiwała halvingu w 2020 roku. Od kiedy wypuszczono pierwszy blok Bitcoina, doszło do trzech halvingów.  Ten proces jest wyzwalany co 210 tysięcy wykopanych bloków, a jego celem jest ograniczenie nagrody dla górników, co pomaga utrzymać odpowiednią podaż BTC. W jaki sposób? Otóż dzięki temu ograniczeniu, zapobiega się nader dynamicznemu wydobywaniu waluty, a co za tym idzie – spadkowi jej wartości. Halving do tej pory przypadał co 4 lata. Tyle mniej więcej zajmowało wydobycie określonej liczby jednostek przez kopaczy krypto.

  • 2012 r. – nagroda za blok zmniejszyła się z 50 do 25 BTC
  • 2016 r. – nagroda za wykopanie bloku uległa zmniejszeniu z 25 do 12,5 BTC

Hash rate spadło po halvingu Bircoin Cash i Bitcoin SV

Chwilę przed halvingiem najpopularniejszej kryptowaluty doszło do dwóch halvingów w “siostrzanych” sieciach. BCH i BSV, które powstały w wyniku dawnego odłamu od BTC, w kwietniu przeszły przez ten proces. Tuż po jego zakończeniu doszło do zmniejszenia hash rate. Gwoli wyjaśnienia – hash rate jest wskaźnikiem efektywności wydobywania bloków. Za pomocą jednostek, hashów, można przedstawić aktualną moc obliczeniową. Jest to bardzo istotny wskaźnik, pozwalający ocenić, czy jest możliwe utrzymywanie technologii. Utrzymanie systemu kryptowalut odbywa się w sposób zdecentralizowany, dlatego tak ważne jest utrzymanie rate’u na wysokim poziomie.

Wystarczyło zaledwie 14 godzin, by hash rates BCH i BSV spadły niemal o 60%. Z kolei tuż po zakończeniu pierwszej doby od halvingu Bitcoin Cash, doszło do spadku hash rate o ponad 80%! To ogromne zmiany, które stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa blockchainów tych kryptowalut, czyli systemów odpowiadających za ich obsługę. Nic dziwnego, mniejsza nagroda zniechęca górników do utrzymywania pochłaniających energię koparek.

Powrót do średniej tygodniowej

Hash rate BTC z kolei trzyma się dobrze. Po upływie 7 godzin od halvingu, spadł zaledwie o 6% . Było to nieznaczne odchylenie, które bardzo szybko powróciło do wcześniejszego średniego poziomu. Może to być ściśle związane z dodatkową nagrodą, która przysługuje górnikom tej kryptowaluty. Mianowicie, dostają oni udział z opłat transakcyjnych, którymi objęte są podmioty dokonujące transakcji na BTC.  Taki udział jest wypłacany wraz z wydobyciem bloku przez górnika i stanowi on około 15 % całości nagrody.

Wielu górników ma obawy dotyczące halvingu, gdyż z każdym zmniejszeniem nagrody, wydobywanie mniej się opłaca. Prowizje wprowadzone przez BTC zachęcają do utrzymania koparek w stanie pracy, szczególnie, że liczba transakcji odbywających się za pośrednictwem kryptowalut będzie z roku na rok rosnąć. Pozwoli to na zrównoważenie rentowności takiego procesu.

Czas zacząć zakupy Bitcoin! Popyt na bitcoin coraz większy

Na przestrzeni ostatnich tygodni wszyscy obserwatorzy rynku kryptowalut mogą doświadczyć wyjątkowo dynamicznej podróży kursu najpopularniejszej cyfrowej waluty, jaką jest bitcoin. Ostatnie dni to duża presja na popyt czego dowodem jest utrzymująca się cena powyżej 9000 USD. Co w ostatnich tygodniach dzieje się z kursem bitcoina? Jakie jest źródło tak dynamicznej presji? Jak w najbliższym czasie może kształtować się sytuacja na rynku kryptowaluty?

Bardzo duży wzrost bitcoina w ostatnich dniach

Wszystkie osoby obserwujący wykres na kontrakty BTC mogą z łatwością zauważyć, jak duża szala przechylona jest w stronę kupujących. Zgodnie z ogłoszeniami, BitMEX, orderbook pęka w szwach od ofert na zakup Bitcoina. Po bardzo dynamicznym wzroście, jaki mieliśmy okazję zobaczyć na przestrzeni ostatnich tygodni, kurs bitcoina oscyluje w granicy psychologicznego poziomu 9000 USD. Jak powszechnie wiadomo z teorii analizy technicznej, tego typu poziomy są z reguły oblegane przez kurs. Obecna sytuacja nie wyjaśnia w 100%, czy kurs najpopularniejszej kryptowaluty przebije opór i poszybuje w górę, co może prowadzić do jeszcze większej dynamiki wzrostu. Za tym scenariuszem przemawia wskaźnik zamówień oraz dynamiki.

Jakie może być źródło nadmiernego popytu na bitcoina?

Zgodnie z analizą firmy Sentiment, wskaźnik sentymentu jest na dodatnim poziomie. Eksperci rynku kryptowalut przewidują, że wzrost popytu może być spowodowany nadchodzącym halvingiem. Słowa założyciela Pantera Capital potwierdzają, że Bitcoin będzie poddany dużemu popytowi właśnie w momencie, kiedy na rynku zadebiutuje halving. Opinia ta jest poparta prostym dowodem z obszaru mechaniki mikroekonomii.

Jeżeli podaż bitcoina zostanie zmniejszona o 50% przy innych czynnikach niezmienionych, siłą rzeczy cena bitcoina musi wzrosnąć. Opinia ta zdaje się mieć również potwierdzenie w niezależnym źródłem, jakim jest nieomylne Google Trends. Po wpisaniu bitcoin halving możemy zauważyć, że trend wyszukania jest paraboliczny, jednak staje się coraz bardziej popularny. To właśnie nieuchronnie zbliżający się debiut może znacznie zamieszać w kursie bitcoina.

Czym jest halving?

Halving to proces zmniejszenia nagrody o połowę. Jak wiadomo, górny limit podaży bitcoin wyceniony jest na 21 milionów. W momencie, gdy łańcuch wszelkich bloków osiągnie wyznaczoną wielkość, nie zostanie wygenerowany nawet jeden bitcoin więcej. W momencie, więc kiedy górnicy sieci Bitcoin dodają nowe loki informacji do bazy danych, sieć nagradza ich właśnie bitcoinami. Wielu osobom wydaje się, że podaż bitcoina jest nieskończona, jednak w przypadku zdecentralizowanego systemu, jakim jest BTC, istnieje wcześniej wspomniana górna granica podaży. Zgodnie z zapowiedziami, nagroda za wydobycie zostanie zredukowana z 12.5 bitcoinów do zaledwie 6.25 bitcoinów na blok.

Dzięki halvingowi zmniejszy się roczna inflacja bitcoina o około 1.8% przy założeniu, że stała roczna inflacja kruszcu, jakim jest złoto utrzymuje się na poziomie 3%. Zgodnie z zapowiedziami halving bitcoina ma mieć miejsce jeszcze w maju.

Źródło: https://bitcoinsvgold.org/pl/