Mining kryptowalut – giganci łączą siły i budują mega-kopalnię

SBI Holdings Inc. oraz dostawca japoński usług internetowych GMO Internet Inc. zamierzają wnet rozpocząć mining bitcoinów w kopalni kryptograficznej, która jest największa na świecie. Kopalnia ta zlokalizowana jest dokładnie w Rockdale w Teksasie. O tym wydarzeniu pisze Bloomberg.

Obie firmy dogadały się zasadniczo z Whinstone Inc., zależną spółką Northern Bitcoin AG, na mining kryptowalut w obiekcie firmy niemieckiej. Proces ten rozpocząć ma się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Takie informacje są podawane mediom przez osoby, które z tą sprawą są doskonale zaznajomione.

W artykule znajdziesz następujące informacje

Mining BTC na skalę masową

Northern Bitcoin AG firma, którą siedzibę ma we Frankfurcie powiedziała w zeszłym miesiącu, że jej centrum danych w Rockdale będzie początkowo miało moc 300 megawatów. Docelowo jednak osiągnie jeden gigawat do końca roku. Jest to ponad trzy razy więcej, a niżeli moc innej kopalni kryptowalut, która obsługiwana jest przez chińską firmę o nazwie Bitmain Technologies Ltd., obecnie jest uważana za największą na świecie, która znajduje się bezpośrednio w starej hucie aluminium o nazwie Alcoa Corp.

Rockdale, kiedyś było nazywane miastem, w którym pada deszcz. Była to prawdziwa stolica rynku jeśli chodzi o produkcję aluminium w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Obecnie jest to jedno z miejsc w Teksasie, do którego naprawdę wielu górników kryptowalut przybyło. Można tutaj wymienić na przykład startup amerykański Layer1, który planuje tam założyć swoją filię.

Znacznie rosnąca wartość kryptowaluty

Teksas jest bardzo atrakcyjny dla górników kryptowalut z uwagi na swoją historię, a także to, że jak najbardziej daje dostęp do bardzo dużej ilości taniej energii jak i także źródeł odnawialnych. Szczególnie wiatru. W rozmowie ze wspomnianym już Bloombergiem potwierdza to chociażby sam Mike McGlone. Kto to taki? Jest to starszy strateg do spraw towarów właśnie w Bloomberg Intelligence.

Według szacunków BloombergNEF w ubiegłym roku elektrownie wiatrowe produkowały ponad dwadzieścia procent energii elektrycznej właśnie w Teksasie i po raz pierwszy w całej historii wyprzedziły w tym także węgiel.

Kooperacja GMO oraz także SBI oznacza nic innego jak wejście na rynek naprawdę znaczących instytucjonalnych inwestorów. Bardzo ważne jest także to co się dzieje w tym samym czasie, gdy sam bitcoin ponownie zaczyna zyskiwać w oczach wielu inwestorów. Szczególnie jest to związane z uwagi na wszelkie napięcia mające miejsce na Bliskim Wschodzie. Poza tym w tle także rośnie adopcje jego wszelkich technologii na rynku.

Mike McGlone powiedział także, że bitcoin przyciąga coraz to więcej instytucjonalnych inwestorów, a przy podaży mocno ograniczonej oraz adopcji na masowym poziomie, to właśnie bitcoin ten wyścig śmiało wygrywa. Analitycy znani na rynku kryptowalut są bardzo podobnego zdania. Inwestycja zapowiadana powyżej zapowiada się bardzo interesująco. Pozostaje nam jedynie zaczekać na to jak to się wszystko rozwinie.

Previous ArticleNext Article
KopanieBitcoin.pl to jeden z kolejnych serwisów dla, którego przygotowuje publikacje. Moje artykuły najcześciej opierają się o newsy z Polski i Świata. Codziennie publikuje od 2 do 5 newsów na największych Polskich serwisach.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chińskie władze dokonały konfiskaty 7 tysięcy koparek walut cyfrowych

Jak donosi CCTC, czyli serwis informacyjny Władze Państwa Środka przeprowadziły konfiskatę blisko 7 tysięcy urządzeń służących do kopania walut cyfrowych, które były nielegalnie zasilane energię elektryczną.

Do skonfiskowania sprzętu doszło na skutek przeprowadzonych kontroli. Objęły one ponad:

  • 70 000 gospodarstw domowych
  • 3061 firm.

W tym również zarówno fabryki, jak i kopalnie znajdujące się na terenie dzielnicy Kaiping w mieście Tangshan. Inspekcja była efektem współpracy policji Tangshan oraz Państwowego Departamentu Energii Elektrycznej oraz kilku innych organów. Jej powodem była konieczność zweryfikowania niezwykle wysokiego zużycia energii elektrycznej.

Chińskie władze na tropie koparek kryptowalutowych

Śledztwo rozpoczęło się w kwietniu 2018 roku władze dokonały przejęci ponad 6890 minerów typu ASIC. Zgodnie z informacjami podanymi przez policję górnicy walut cyfrowych dokonali kradzieży energii elektrycznej z pobliskiej wioski. Zdaniem organów śledczych koparki pracowały przez całą dobę powodując w ten sposób zużycie prądu do 40 razy wyższe od zużycia charakterystycznego dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Jeśli ktoś nie wie to wyjaśnimy, że chińscy górnicy  kryptowalut  obecni na rynku aktywów cyfrowych są odpowiedzialni za 66% globalnego kopania. Dlatego też władze Państwa Środka wypowiedziały wojnę kopalnią, które są zasilane nielegalną energią elektryczną. W związku z powyższym w połowie ubiegłego miesiąca organy regulacyjne w chińskim regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej nasiliły monitoring prowadzony nad podmiotami kopiącymi waluty cyfrowe.

Pozostałe chińskie jurysdykcje również zintensyfikowały swoje prace nad wyszukiwaniem oraz identyfikowaniem kopalni kryptograficznych. Na początku grudnia bieżącego roku władze chińskie poinformowały, że obciążenia sieci elektrycznych i związane z tym obniżenie przesyłu wynika właśnie z pojawiania się kolejnych nielegalnych kopalni walut cyfrowych, które podłączają się do lokalnego zakładu energetycznego jako swojego źródła zasilania.

Iran zmaga się z podobnymi problemami co Państwo Środka

Chiny nie są jedynym państwem walczącym z problemem nielegalnego zasilania kopalni walut cyfrowych. Podobną sytuacja ma miejsce także w Iranie. W ubiegłym miesiącu irański rząd wyznaczył nagrodę przysługującą każdemu, kto ujawnia nielegalne operacje związane z kopaniem kryptowalut prowadzone właśnie na terenie tego państwa. Wspomniana nagroda ma podobno wynosić do 20% wartości odzyskanych dzięki zgłoszeniu szkód pochodzących z kradzieży energii elektrycznej.

Takie podejście do tematu jest co najmniej zastanawiające, gdyż Iran przez długi okres czasu chciał uchodzić za swoistą Arkadię zarówno dla górników, jak i górnictwa cyfrowego. Jak pokazało życie nie wszystkie podmioty z tego sektora działały zgodnie z prawem. Wiele z nich  prowadziło swoją działalność bez wymaganych ze strony administracyjnej czy też urzędniczych pozwoleń prawnych.

W 2020r. zostanie wykopany Bitcoin o wartości 3 miliardów dolarów

Jak głoszą ostatnie przewidywania, przy uwzględnieniu aktualnej ceny, Bitcoiny o wartości 3 miliardów dolarów zostaną wykopane w 2020 roku. Jednakże zbliżający się halving może nawet podbić tę cenę.

Zmienność BTC a górnictwo 

Niestabilność Bitcoina ma swoje wady i zalety, a najsilniej odczuwają to kopacze kryptowalutowi. Część z nich z powodu dużych wahań na rynku w 2018 roku wycofała zupełnie swoje udziały, ponieważ zmiany cen BTC zbyt mocno wpływały na ich zyski. Jednak wedle ostatnich raportów, górnicy wkrótce będą mieli trochę wytchnienia – Nasdaq pracuje nad projektem, dzięki któremu ryzyko wydobycia dla kopaczy ma się zmniejszyć. Więcej na ten temat tutaj:

https://www.scmp.com/business/money/wealth/article/3042962/bitcoin-miners-get-chance-hedge-risks-rig-maker-canaan-ties

Firma chce zaoferować różnego rodzaju zabezpieczenia od zmienności cen BTC. Póki co na rynku nie ma jeszcze stabilnych narzędzi, które działałyby w taki sposób. Kevin Shao, główny menadżer działu Blockchainów Canaan powiedział:

“Przewidywania rynkowe mogą w znaczący sposób pomagać maksymalizować zyski z Bitcoinów dla górników. Przykładowo, obecny niższy poziom ceny Bitcoina powoduje wzmożoną aktywność górników, którzy chcą zwiększyć ilość swoich inwestycji, by zwróciło się to im w przyszłości”

3 miliardy Bitcoinów 

Specjaliści twierdzą, że 2020 rok będzie świetny dla całego rynku kryptowalut. Wedle przewidywań GSR, na całym świecie zostaną wykopane BTC o wartości około 3 miliardów dolarów.

https://www.scmp.com/business/money/wealth/article/3042962/bitcoin-miners-get-chance-hedge-risks-rig-maker-canaan-ties

Estymowana kwota to 1800 coinów dziennie w blockchainie. Jednakże w maju zbliża się halving, więc może się to jeszcze zmienić, szczególnie że wtedy produkcja tej najpopularniejszej waluty spadnie o połowę.

Prawdopodobnie w tym okresie Chiny stracą też tytuł monopolisty miningu – zapewne pojawią się różne nowe górnicze inicjatywy, które się do tego przyczynią. Będzie to kolejny etap w procesie decentralizacji mocy obliczeniowej Bitcoina.

Co więcej, produkty finansowe takie jak hash rate fututes  będą wspierać kopaczy w zabezpieczaniu się przed zmianami hash rate’u BTC. Być może spowoduje to wzrost zaufania wobec całego przemysłu górnictwa kryptowalut, co może zaskutkować dalszą konsolidacją całej branży.

Pozostaje mieć nadzieję, że prognozy się sprawdzą i 2020 rok będzie obiecujący dla całego rynku Bitcoina.