Najwyższa do tej pory moc obliczeniowa sieci Bitcoin!

W sieci Bitcoin odnotowuje się najwyższą jak do tej pory zarejestrowano moc obliczeniową. Swoje ATH osiąga również trudność wydobywania kolejnego bloku. Co powinniśmy wiedzieć o tych wydarzeniach w sieci Bitcoin?

Moc obliczeniowa sieci Bitcoin – co się z nią dzieje?

W 2009 roku miało miejsce ważne wydarzenie – wtedy właśnie doszło do wydobycia pierwszego bloku. Od tego momentu Bitcoin działa przez cały czas. Przez ten czas sieć się rozwija w różnym tempie, czasami mamy do czynienia z większymi lub mniejszymi dołkami. Przyczyną takiego stanu rzeczy była na przykład bessa, ceny kryptowalut i tym podobne zdarzenia na rynku.

Warto zauważyć, że teraz znajdujemy się naprawdę w bardzo dobrym czasie, ponieważ sieć Bitcoin osiągnęła ATH w takim zakresie jaki jest obecnie dostarczany przez górników. Moc obliczeniowa inaczej nazywa jest hash rate. Opisywany hash rate jest obecnie najwyższy od wielu wielu lat, można powiedzieć, że jest najwyższy w historii. Takich informacji dostarcza nam serwis Blockchain.com. Ile obecnie wynosi hash rate? Oblicza się, że jest on obecnie nawet na poziomie 65,87 PH/s (petahash), tj. biliony hash na sekundę.

Trudności w wydobyciem bloku przez górników – dlaczego coraz trudniej wydobywać kolejne bloki?

Kolejne ATH odnotowano w kwestii trudności wydobycia bloków przez górników. W sieci Bitcoin coraz trudniej o wydobycie bloku. Im większa moc sieci Bitcoin i im więcej w tej sieci znajduje się górników tym większa jest trudność wydobycia każdego kolejnego bloku. Co więcej, warto zauważyć, że jeśli w sieci Bitcoin jest mniej górników, tym łatwiej będzie nam wydobywać kolejne bloki. Tak samo – im mniejsza moc sieci Bitcoin, tym łatwiej będzie wydobywać każde kolejne bloki przez górników. Warto mieć świadomość, że właśnie takimi mechanizmami rządzi się sieć Bitcoin.

Jakie będzie nowe ATH w zakresie wydobycia? Prawdopodobnie jest to około 7,93 tera, tak przynajmniej donosi serwis Blockchain.com.

Warto wiedzieć, że do tej pory najtrudniej wydobywało się kolejne bloki w 2018 roku, w październiku. Punkt ten wynosił wtedy aż 7,45 tera, czyli jak widać był niższy niż ten odnotowywany obecnie.

Wielkość sieci Bitcoin i UTXO – co się dzieje z rozmiarem sieci Bitcoin? Jak ma się stan niewydatnych transakcji wyjściowych?

Warto wiedzieć, że w kwestiach takich jak blockchain i niewydane transakcje wyjściowe ( czyli inaczej nazywane UTXO), sieć Bitcoin również osiąga historycznie wysokie wartości. Portal Blockchain.com informuje, że 80,52 miliona to liczba, która opisuje wszystkie transakcje wyjściowe. W styczniu 2018 miało miejsce poprzednie ATH dotyczące transakcji wyjściowych, a więc od tego czasu minęło aż półtora roku.

Rozmiar omawianej sieci blockchain Bitcoina wynosi obecnie ponad 227 GB. Co ciekawe – rozmiar ten ciągle ulega zwiększeniu – z każdym kolejnym dniem sieć blockchain Bitcoin jest coraz większa. Sieć rozrasta się więc w dość szybkim i sprawnym tempie.

Warto zastanowić się jak omawiane zdarzenia przełożą się na przyszłość całej sieci Bitcoin.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Producent koparek Canaan Creative złożył wniosek o IPO w USA

Główny producent koparek to wydobywania Bitcoin oraz innych kryptowalut, chińska firma Canaan Creative, złożył poufnie wniosek o IPO (dokonywanej po raz pierwszy oferty publicznej dotyczącej określonego rodzaju papierów wartościowych) w Stanach Zjednoczonych. Jak można wyczytać w raporcie IFRAsia, podającym informacje pochodzące od “osób znających tę sprawę od środka”, firma ta ma zamiar pozyskać w ten sposób 200 milinów dolarów z giełdy.

Debiut na amerykańskiej giełdzie?

Canaan Creative to producent znanego asortymentu Avalon Miner. Firma ta początkowo starała się zebrać szacunkowo około 1 miliarda dolarów poprzez publiczne zgłoszenie się do wniosku w marcu ubiegłego roku. Plany te jednak nie wypaliły, a pozwolenie na wejście na amerykańską giełdę wygasło w listopadzie. W styczniu tego roku raport Bloomberga sugerował natomiast, że IPO Canaan może zostać uruchomione na początku roku w Nowym Jorku, mimo iż proces ten został dopiero co rozpoczęty. Z kolei w marcu stwierdzono, że firma z Hong Kongu rozważa ubieganie się o IPO nowo utworzonej Sci-Tech na Giełdzie Papierów Wartościowych w Szanghaju. Miało się to odbywać równocześnie z rozmowami z Nowojorską Giełdą Papierów Wartościowych i NASDAQ.

Według postu „IPO Zao Zhi Dao” chiński producent koparek do wydobywania kryptowalut chce zebrać 200 milionów dolarów dzięki ofercie publicznej. Jednak szczegóły, takie jak na przykład nazwa giełdy, na której firma złożyła wniosek, nie są jeszcze znane. Choć mniej znany na Zachodzie, Canaan jest drugim co do wielkości dostawcą sprzętu do wydobywania Bitcoin na świecie. Sprzedaje wysokowydajne maszyny Bitcoinowe na bazie ASIC marki Avalon, które są projektowane i produkowane przez samą firmę.

Jeśli informacje na temat wejścia Canaan na giełdę potwierdzą się, firma ta stanie się pierwszym przedsiębiorstwem związanym z wydobywaniem pieniądza cyfrowego, który złoży ofertę publiczną w USA, pokonując jednocześnie swoich rywali: Bitmain i Yibang International. Niektóre centra kryptograficzne ogłosiły, że „wyścig krypto IPO” rozpoczął się po tym, jak wszystkie trzy wiodące chińskie firmy ze świata krypto próbowały wcześniej złożyć wnioski o IPO, ale próby te nie powiodły się. O ile Canaan Creative już złożył wniosek o IPO w USA, Bitmain dopiero rozważa wystąpienie o pozwolenie na rozpoczęcie oferty publicznej na amerykańskiej giełdzie.

Poufność zgłoszenia

W Stanach Zjednoczonych dopuszcza się poufne zgłoszenia firm o różnej wielkości. Usprawnienie to pojawiło się w lipcu 2017 roku, kiedy to Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zmieniła obowiązujące w tej kwestii zasady. Celem takiego posunięcia było zachęcanie większej ilości przedsiębiorstw do występowania o IPO. Wcześniej jedynie małe firmy miały prawo do zgłaszania się w sposób poufny.

Oświadczenia wymagane przy rejestracji składa się w zgłoszeniu SEC (S-1) około trzy do czterech miesięcy przed planowanym uruchomieniem oferty publicznej. Dokumenty te weryfikowane są przez wyżej wymienioną organizację przed zatwierdzeniem oferty publicznej.

W Iranie zaakceptowano regulacje kopania kryptowalut

W niedzielę 21 lipca komisja gospodarcza przynależąca do irańskiego rządu zatwierdziła mechanizm wydobywania kryptowalut. Prace rządu nad tym projektem były wykonywane w pośpiechu, aby jak najszybciej uregulować branżę miningową, która rozwija się niezwykle dynamicznie. Padły pierwsze propozycje nowej stawki dla “górników”.

Abdolnaser Hemmati, który jest prezesem Centralnego Banku Iranu, podał do publicznej wiadomości, że mechanizm wydobywania kryptowalut został zatwierdzony przez rządową komisję gospodarczą. W niedzielnym oświadczeniu potwierdził również, że projekt ten zostanie poddany pod dyskusję na posiedzeniu irańskiego gabinetu.

Nowe stawki dla “gospodarstw górniczych”

Kopalnie kryptowalut wykorzystuja ogromne nakłady energii. Dla irańskiego Ministerstwa Energii jest to ogromne wyzwanie. Nielegalne kopalnie działają w szkołach i meczetach, gdzie koszty za zużytą energię ponosi Państwo. Skala miningu w Iranie jest na tyle wielka, że zużycie energii wzrosło w tym kraju aż o siedem procent. Koszt jednego kilowata to około 0,006 dolara, a tak niska opłata za energie elektryczną jest jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się kopalni kryptowalut.

Oprócz ogromnych kosztów Ministerstwo Energii musi jeszcze zmierzyć się z destabilizacją sieci energetycznej. Kopalnie zabierają dostęp do prądu gospodarstwom domowym oraz przedsiębiorcom. Wiceminister ds. energii Homayun Haeri ogłosił, że rząd ma w planach omówienie przez ministrów zastosowania eksportowej stawki za energię elektryczną dla tzw. “gospodarstw górniczych”.

Czytaj również: Legalizacja mimingu kryptowalut w Iranie

Haeri ma nadzieję, że projekt zostanie przegłosowany przez rząd jak najszybciej. Jamal Arounaghi, wiceprezes Administracji Celnej Islamskiej Republiki Iranu zaznaczył, że licencja na import specjalistycznego sprzętu do wydobywania kryptowaluty nie została jeszcze wydana, mimo że szef Syndykatu Przemysłu Elektrycznego w Iranie, Ali Bakhshi zaproponował już wcześniej cenę za kilowat dla górników. Cena ma być jednak zależna od kilku czynników jak na przykład ceny paliwa w Zatoce Perskiej.

Walka z farmami wydobywającymi kryptowaluty

Z racji sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone, Irańczycy coraz częściej decydują się na inwestowanie swoich pieniędzy w kryptowaluty. W kraju pojawił się nawet pierwszy Bitomat, w którym można Bitcoiny zamienić na lokalną walutę. Kopalnie Bitcoinów rosną jak grzyby po deszczu, a walka rządu z nielegalnymi farmami jest jak walka z wiatrakami. Parę tygodni temu irański rząd skonfiskował około tysiąca maszyn, które służyły do wykopywania kryptowaluty. Chętnych na zysk to jednak nie odstrasza, a kopalni powstaje coraz więcej.

Nic dziwnego, że rząd śpieszy się z regulacją kopania kryptowalut. Odpowiedzią może być właśnie legalizacja miningu. Centralny Bank Iranu po zatwierdzeniu projektu przez ministrów zezwoli na oficjalne wydobycie kryptowalut. Koszt wydobycia jednego Bitcoina zużywa około 1400 dolarów państwowych dotacji, pobierając energię elektryczną w takiej ilości jak 24 budynki w ciągu jednego roku.