Niepotwierdzone transakcje Bitcoin – Czy da się coś z tym zrobić?

Problem niepotwierdzonych transakcji bitcoina wyszedł na światło dzienne w grudniu 2017 roku, w trakcie pamiętnego wzrostu kursu tej kryptowaluty. W wyniku przeciążonych giełd, a także ataków DDoS, niepotwierdzonych przez ponad jeden dzień pozostawało 200 tysięcy transakcji bitcoina.

Jak się zatem okazuje niepotwierdzone transakcje bitcoina są bardzo dużym problemem, przede wszystkim dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kryptowalutami. Dlaczego może dojść do sytuacji, w której dana transakcja nie została potwierdzona? Jak można poradzić sobie w takim wypadku?

Dlaczego część transakcji nie zostaje potwierdzonych?

Bitcoin jest przede wszystkim kryptowalutą bazującą na algorytmie Proof-of-Work (PoW). Ponadto nie wszyscy mają świadomość, że każda transakcja w sieci Bitcoin jest przeprowadzana za pomocą tzw. górników. Jeżeli użytkownik naciśnie przycisk “Wyślij” w dowolnej aplikacji portfela, wtedy transakcja przejdzie do puli pamięci. Warto jednak wiedzieć, że płatność będzie pomyślnie przetworzona dopiero wtedy, gdy zostanie oficjalnie potwierdzona przez górnika. Dostaje on bowiem nagrodę blokową za każde potwierdzenie transakcji.

Ponadto jeden blok będzie reprezentował zestaw danych, które dotyczą danej transakcji. Z kolei transakcje wybierane są przez górników albo węzły. Następnie transakcja pozostaje w pamięci aż do czasu potwierdzenia. W tym miejscu pojawia się tzw haczyk. Bloki zawierają bowiem ograniczoną liczbę transakcji. Należy także mieć świadomość, że przepustowość transakcji w sieci Bitcoin zaliczana jest do najbardziej kontrowersyjnych kwestii w przestrzeni kryptograficznej. Ponadto do momentu wprowadzenia SegWit rozmiar bloku był ograniczony do 1 MB (limit został oczywiście wprowadzony przez Satoshi Nakamoto).

W jaki sposób należy sobie radzić z transakcjami, które nie doszły do skutku?

Rekomendowane jest przede wszystkim jeszcze przed podjęciem dalszych kroków bardzo dokładne sprawdzenie czy dana transakcja została potwierdzona. Warto wiedzieć, że po pomyślnym wysłaniu bitcoinów do portfela danego odbiorcy będzie wygenerowany właściwy identyfikator transakcji. Należy zatem wybrać dowolny explorer Blockchain w celu zobaczenia wszystkich istotnych informacji dotyczących transakcji.

W przypadku, gdy transakcja będzie zawieszona przez dłuższy czas. Występują następujące możliwości na wyjście z takiej sytuacji:

  • kontynuowania oczekiwania na potwierdzenie transakcji. Należy jednak mieć świadomość, że może nawet minąć tydzień zanim zostanie ona potwierdzona.
  • można poczekać, aż dana transakcja ostatecznie wygaśnie, gdy zostanie już porzucona z mempoola.
  • zastąpienie istniejącej transakcji przez „Zastąp przez opłatę” (Replace-By-Fee).

Wspomniany Replace-By-Fee (RBF) jest procesem polegającym na tworzeniu takiej samej transakcji, jednak z wyższą opłatą w porównaniu do poprzedniej. Nie wszyscy mają świadomość, że na taki pomysł wpadł Satoshi. Podjął on jednak decyzję o odłożeniu wprowadzenia takiej funkcjonalności, która powróciła dopiero w Bitcoin Core0.12+.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czy kurs Bitcoina przekroczy granicę 13 tys. USD? – Kopanie Bitcoin

Od niedawna inwestorzy na całym świecie głowią się nad tym czy możliwy jest powrót do poziomu wartości Bitcoina z czasów sprzed pęknięcia bańki spekulacyjnej. Kurs tej wirtualnej waluty od pewnego momentu bowiem nieustannie i bardzo wyraźnie pnie się w górę.

Zachęceni wzrostami analitycy coraz częściej i wyraźniej wieszczą powrót BTC do czasów najwyższych kursów i zachęcają do szybkiej inwestycji, nim poziom waluty skoczy jeszcze mocniej. Czym poparte są te optymistyczne analizy i czy możliwy jest w ogóle scenariusz, w którym cena Bitcoina powróci w rejon nie tylko 13 ale i nawet 20 tys. USD?

Nie ma rzeczy niemożliwych — są tylko trudne do wykonania

Po niedawnym i nagłym spadku wartości BTC mało kto spodziewałby się, że najstarsza kryptowaluta na rynku odzyska rezon w tak krótkim czasie. Jeżeli uważnie przyjrzymy się najświeższym notowaniom Bitcoina, zauważymy bez trudu, że jego cena pokonała już granicę 11 tys.USD, która dla wielu obserwatorów była punktem granicznym po przeskoczeniu którego znacznie łatwiej będzie Bitcoinowi dotrzeć nawet do poziomu 20 tys. USD. Czy ostatnie wzrosty są więc zapowiedzią powrotu BTC na szczyty?

Nie wszystko złoto co się świeci?

Niestety po nagłych wzrostach przyszły i spadki. Oczywiście kurs Bitcoina piął się jeszcze w kierunku kolejnego punktu oporu, czyli wspomnianych 13 tys. USD jednak finalnie tam nie dotarł i od kilku dni widzimy wyraźnie, jak powoli spada. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to w przeciągu następnych tygodni, a być może nawet dni możemy spodziewać się re-testu ostatnio pokonanego oporu, który teraz jest już w tym momencie wsparciem. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę, fakt, że poziom ten jest zbieżny z mierzeniem 38,2% korekty Fibonacciego, możliwe jest również to, że wkrótce pojawi się także reakcja popytowa, a cena BTC znów zacznie rosnąć.

To doskonały czas na inwestycję w BTC

Eksperci coraz częściej przekonują, że Bitcoin znajduje się teraz w idealnej pozycji, by w niego zainwestować. Przewidywania dotyczące możliwych wzrostów są na tyle silne, że potencjał ten dostrzegają nawet analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sach. Bank ten szacuje, że krótkoterminowym celem, jeśli chodzi o kurs Bitcoina, są okolice 13 971 USD i jednocześnie przekonuje inwestorów, że obecny scenariusz to doskonały moment, by zainwestować w wirtualną walutę, która w najbliższym czasie prawdopodobnie dość mocno się odbije.

Jak to wszystko ma się dokładnie odbyć?

Analizy banku idą nawet o krok dalej, przewidując bardzo dokładnie, wręcz krok po kroku, co może zdarzyć się w następnej kolejności. Z analiz tych wynika bowiem, że cena Bitcoina, w oparciu o fale Elliotta, napotka niedługo na silne wsparcie wynoszące 11 094 USD. Scenariusz zakładający odrzucenie tej strefy zakłada wówczas wyraźne wzrostu ceny BTC najpierw do poziomu 12.916 USD, a potem już do 13.971 USD. Czy te niezwykle optymistyczne przewidywania bankierów się sprawdzą i znów będziemy mieli do czynienia z rekordowym kursem Bitcoina?

Koniec halvingu Litecoin, następny spodziewany jest za cztery lata

Termin halvingu Litecoin, oznaczający redukcję o połowę wynagrodzenia otrzymywanego przez „kopaczy” kryptowaluty za zabezpieczenia sieci, właśnie przeminął. Czy fakt ten będzie wywierał jeszcze jakiś wpływ na kurs Litecoina, czy też miało to już miejsce przed samym wydarzeniem? Niektórzy uważają, że większe perturbacje kursu już za nami.

Rozważania w kwestii podaży i popytu

Kod Bitcoin będący pierwowzorem dla wszystkich kryptowalut egzekwuje redukcję nagrody o połowę automatycznie, co 210 000 bloków. W sieci Litecoin jest to zwielokrotnione razy cztery do liczby 840 000 bloków i chociaż ramy ekonomiczne Litecoina są wzorowane na kodzie Bitcoina, najprawdopodobniej właśnie dzięki różnicy w ilości bloków, kursy tych walut nie zachowują się identycznie.

Wzrost kursów tych walut, analizowany na szeregach czasowych wykazuje, że Litecoin zwyżkuje przed a Bitcoin po halvingu. Kurs Litecoin może więc reagować mocniej przed samym wydarzeniem nie w związku z nim samym, ale napędzany zostaje sztucznie przez bańkę spekulacyjną. Czy jest przy tym szansa na wzrost kursu spowodowany realnym popytem?

Odpowiedź kryje się w ilości inwestorów, która może się zmienić dosyć dynamicznie i która dotyczy wszystkich opcji w świecie handlu walutami, kryptowalutami i każdym innym towarem albo usługą. W chwili wejścia na rynek większej ilości chętnych na zakup Litecoina, może dojść do parabolicznego, realnego wzrostu związanego z popytem, jak i podażą po samym halvingu i jest to faktem. Z drugiej strony inwestorzy powinni zawsze zachowywać ostrożność, a szczególnie tacy, którzy nie trzymają ręki na pulsie odnośnie do kursu Litecoina.

Zmiany dynamiki rynku kryptowalut

Powodów, kreujących zmiany na rynku kryptowalut upatruje się nie tylko w spekulacjach, chociaż chęć posiadania danej kryptowaluty nadal ma wiele wspólnego z realiami dotyczącymi kursów. Zauważa się również pewną stabilizację dotyczącą cen najniższych, a więc osiągania przez kryptowaluty cenowego dna, która w wypadku Bitcoina uważana jest już za zaliczoną (14.12.2018). Oznacza to, że kurs tej kryptowaluty może już tylko rosnąć, a jeżeli dojdzie do spadków, to nie będą one spektakularne. Na wzrost kursów mogą mieć również wpływ inne czynniki.

W wypadku Litecoina dostrzeżono takie zastosowania dla kryptowaluty jak sieć mikropłatności, a ponadto zwielokrotniono nakłady na marketing, aby marka Litecoin stała się szerzej obecna w domenie publicznej. Dzięki takiemu podejściu do rozwoju, na rynku coraz więcej osób dowiaduje się o istnieniu i możliwościach oferowanych przez Litecoin i coraz więcej oraz chętniej ludzie zaczynają z niego korzystać. Przy tym trzeba pamiętać, że Litecoin jest i zawsze pozostanie młodszym bratem Bitcoina, ale jednocześnie i to, że działa na rynku na identycznych zasadach jak Bitcoin, ustalonych przez Satoshiego Nakamoto.

Niektórzy z obserwatorów rynku Litecoina przewidują również, że w związku z halvingiem rynek w ciągu najbliższych dni może zachowywać się w sposób nieprzewidywalny, z dużą i gwałtowną zmianą kursu włącznie. Dlatego zaleca się inwestorom rozsądek, szczególnie przy inwestycjach krótkoterminowych.