Nowe koparki kryptowalut już wchodzą na rynek

Jak najbardziej Halving bitcoina jest coraz to bliżej. Z kolei górnicy kryptowalut muszą do niego się przygotować. Szczególnie w momencie jeśli sama cena bitcoina niezmieniona pozostanie. Dwóch spośród największych producentów układów o nazwie ASIC w zakresie tym wypuszcza na rynek całkiem nowe modele właśnie koparek kryptowalut.

W artykule znajdziesz następujące informacje

Całkiem nowe modele koparek

Największy na świecie producent chiński, a także monopolista wydobywczej branży walut cyfrowych Bitmain na WDMS ogłosił właśnie całkiem nowe modele Antminer 17. W zasadzie także tego samego dnia z kolei generację najnowszą układów ASIC serii o nazwie A11 przedstawił właśnie Canaan, również także jeden z magnatów wydobywczego rynku.

Powyżej wymienieni producenci koparek także wyprodukowali kolejne wersje swoich urządzeń, tym samym także podnosząc jeszcze bardziej samą moc obliczeniową oraz także efektywność, a więc hash rate.

Urzędzeniem najnowszym od firmy o nazwie Bitmain jest właśnie Antminer o modelu S17+, który tak naprawdę dostarcza siedemdziesiąt trzy terahashy obliczeniowej mocy na sekundę Th/s. Utrzymując jednocześnie samą energetyczną wydajność na poziomie dokładnie 40 J/TH. Z kolei drugi model urządzenia, który na konferencji ogłosił sam założyciel firmy Bitmain to dokładnie Antminer T17+ (50J/TH, 64TH/S)

Dwa modele powyższe się pojawią obecnie do kupienia (dokładnie 11 października 2019) na stronie oficjalnej Bitmain. Dostawa realizowana będzie dokładnie w dniach 1-10 grudnia bieżącego roku.

Drugim potężniejszym jeszcze urządzeniem od swojego samego poprzednika jest w ogłoszony w tym samym dniu A1166 od Canaan. Ten właśnie model z serii A11 się charakteryzuje obliczeniową mocą na poziomie dokładnie 73 TH/S oraz także wydajnością na poziomie 46 J/TH.

A11 na razie nie będą dostępne powszechnie, jedynie dla graczy dużych, którzy się boją dużego opóźnienia we wszystkich dostawach.

Halving jest coraz to bliżej

Dwie powyżej wymienione koparki podnieść mają na tyle efektywność, aby nawet przy całkowitym braku zmiany kursu bitcoina po halvingu majowym 2020, górnicy z tego jak najbardziej cało wyszli. Czyżby to dla nas znaczyło, ze producenci do tego nie zamierzają wcale wprowadzać generacji kolejnych układów ASIC?

Zgodnie z danymi AsicMinerValue, królujący Antminer obecnie na rynku model dokładnie S17 Pro (50-56 TH/S) Innosilicon T3 czy też StongU STU-U8 także dobrze radzą sobie z samym rozpracowywaniem SHA-256.

Powiedzcie śmiało co tak naprawdę sądzicie o nowych prowadzonych koparkach kryptowalut? Mamy oczywiście na myśli Bitmaina oraz także Canaan. Zastanawiacie się już nad tym, aby wymienić swoje urządzenia? Pewnie tak. Zapoznajmy się jednak ze wszystkim doskonale. Wówczas naprawdę będziemy mogli podjąć odpowiednią decyzję. Wcale nie chodzi tutaj o podejmowanie decyzji spontanicznych. Tego rodzaju decyzji raczej powinniśmy unikać. Zapamiętajmy to sobie dokładnie, a nie będziemy w żadnym wypadku żałować. Pamiętajmy o tym.

Previous ArticleNext Article
Od Stycznia 2019 jestem CEO projektu KopanieBitcoin.pl naszym celem jest prowadzenie i tworzenie największego serwisu w Polsce, który wspiera polskie górnictwo kopania kryptowalut. Kopanie Bitcoin jest w Polsce coraz bardziej popularniejsze dlatego celem jestem budowanie w pełni wartościowego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Microsoft chcę kopać kryptowaluty za pomocą reklam

Microsoft to jeden z głównych graczy w branży technologicznej. Nic więc dziwnego, że firma Billa Gatesa postanowiła dołożyć swoją cegiełkę do budowy krypto walutowego świata. Dnia 26 marca amerykański gigant złożył wniosek patentowy. Microsoft twierdzi, że specjalne czujniki są w stanie wykryć aktywność spowodowaną określonymi procesami — na przykład czas poświęcony oglądaniu reklam — a następnie przekształcić je typ danych odczytywany przez komputery, które z kolei mogą zostać wykorzystane do rozwiązywania problemów matematycznych. W bardzo podobny sposób działa algorytm Proof-of-Work odpowiadający za Bitcoina.

Proof-of-Work

Proof-of-Worj to algorytm, którego pierwotna koncepcja została opracowana w 1993 roku. Pomysł zakładał, że internetowi górnicy będą ze sobą konkurować w rozwiązywaniu złożonych zadań matematycznych. Kiedy górnik znajdzie rozwiązanie równania, wysyła je do sieci, następnie pozostali górnicy sprawdzają, czy odkryte rozwiązanie jest poprawne. Na podstawie tego algorytmu działa Bitcoin, który jest oparty na zdecentralizowanej zbiorowej pracy węzłów. Do tych węzłów zaliczamy górników, którzy odpowiadają za dodawanie nowych bloków do sieci.

Microsoft uznaje Proof-of-Work za zbędny

Część niekonwencjonalnych systemów krypto walut wymaga pracy wielkich pokładów mocy obliczeniowej. Zamiast tego dane można wygenerować na wzór aktywności, które wykonuje ciao użytkownika. Owe dane są dowodem pracy, w związku z czym użytkownik jest w stanie nie świadomie pomóc w rozwiązaniu trudnego obliczeniowo problemu. Powyższe informacje są dostępne we wniosku patentowym.

Konstrukcja systemu może wykorzystać nasz wysiłek fizyczny do wykopywania krypto walut. Dzieje się tak, dlatego że czujniki wykrywając, kiedy ciało zaczyna wykonywać jakiś wysiłek fizyczny, a zebrane dane wykorzystają do odblokowywania kolejnych bloków w blockchainie. Skanery można by nawet podłączyć do głowy, aby te wykorzystały nasze fale mózgowe. Jednym słowem podczas intensywnego wysiłku umysłowego możemy wydobywać nasze krypto waluty.

Według Microsoftu taki system może ostatecznie zachęcać użytkowników do wykonywania określonych czynności. Skanery są w stanie stwierdzić, z jakimi rodzajami zadań związana jest wykryta aktywność. Przykładem jest właśnie koncentracja naszego umysłu podczas oglądania i czytania informacji zawartych w reklamach. Za tak prostą czynność zostalibyśmy wynagrodzeni.

Czy jest to w ogóle potrzebne?

Nie wiadomo czy Amerykański gigant będzie praktykował zgłoszony patent. Tak samo, jak nie jest jasne czy powyższy protokół byłby w stanie pracować na podstawie nowej sieci. Z tond pytanie, czy można do tego celu wykorzystać blockchainy, które już istnieją?

Warty uwagi jest fakt, że w 2017 r. holenderska firma badała, czy człowiek jest w stanie wytworzyć wystarczającą ilość energii, aby wykopać krypto walutę. W rezultacie stwierdzono, że ciepło z ciał 37 osób, które zostało zebrane w ciągu paru godzin, jest wystarczające dla komputera, aby ten nieprzerwanie pracował ponad 8 dni kopać krypto waluty.

Trudność wydobycia Bitcoina spada o 16%

Tak dużego spadku trudności wydobycia głównej kryptowaluty, czyli Bitcoina nie było od lat! W całej ponad dziesięcioletniej przeszłości BTC podobny spadek zanotowano tylko 1 raz. Miało to miejsce blisko 9 lat temu, w październiku 2011 roku.

Co oznacza w praktyce spadek trudności wydobycia BTC?

Blisko 16% spadek oznacza w najprostszym przekazie to, że górnikom właśnie zaczęło się opłacać kopanie Bitcoina. Ostatnie chude lata na rynku kryptowalutowego miningu wykazywały się tym, że Ci, którzy kopali króla kryptowalut (zarówno osoby prywatne, jak i profesjonalne kopalnie) musieli do tego interesu znacznie opłacać.

Wyglądało to tak, że w momencie podłączenia koparek do wydobywania Bitcoina generowały one tak duże koszty prądu, że po wydobyciu określonej ilości sztuk BTC i ich sprzedaży, kwota, za która sprzedawano urobek nie wystarczała na pokrycie kosztów prądu, nie wspominając nawet o zysku czy zwróceniu się środków za sprzęt do miningu. Górnicy kopali więc BTC dokładając do interesu, a w ostatnich 2 latach wielu z nich wręcz poddało się i odłączyło swoje maszyny, bo zwyczajnie nie było ich już stać na ich finansowanie ze swoich innych działań.

Spadająca trudność wydobycia o 16% oznacza, że wydobycie staje się nie tylko opłacalne, ale nawet bardzo opłacalne. Istnieje więc duża szansa na to, że zarówno kopalnie, jak i osoby kopiące prywatnie już na dniach podłączą swoje koparki do sieci po to, by móc odbić sobie chude lata i zarobić wreszcie na koparkach.

Jak długo potrwa okazja do kopania Bitcoina?

W momencie ogłoszenia informacji, że trudność spadła o 16% wielu górników już podłączyło się do sieci i zaczęło kopać. Zyski, jakie będą mogli dzięki temu zarobić potrwają tak długo, jak długo sieć nie “zapcha się” tysiącami nowych osób kopiących, które automatycznie podniosą trudność (hashrate) do kolejnego poziomu. Nie musi się to stać dziś, jutro, ani za miesiąc, ale niewątpliwie im więcej osób będzie chciało wykorzystać opłacalność kopania Bitcoina, tym bardziej będą sprawiać, że trudność wzrośnie, a zyski z kopania zaczną maleć.

Co ciekawe, zyski znów z czasem będą maleć, ale trochę to potrwa zanim zejdą poniżej jakiegokolwiek stopnia opłacalności, dlatego mamy okazję obserwować dziś i na przestrzeni kolejnych tygodni jak rośnie zainteresowanie kopaniem, a być może również zakupem nowego sprzętu miningowego. Warto tu pamiętać, że koparki kupione rok, czy dwa lata temu nie są już tak wydajne, jak nowe modele, dlatego część górników może zdecydować się na zakup nowoczesnych urządzeń, podnosząc sobie tym samym szansę na bardziej efektywne kopanie.

Czy górnicy ze starym sprzętem zostaną wypchnięci z rynku?

Trudno powiedzieć, ale nie jest to wykluczone. Wszystko zależy od tego jak wydajne mają maszyny i w jakie urządzenia zainwestuje ich miningowa konkurencja. Wraz ze wzrostem profesjonalizacji koparek może się wkrótce okazać, że posiadacze przestarzałych maszyn będą zarabiać wielokrotnie mniej niż ich koledzy na nowych maszynach, a po kilku max kilkunastu miesiącach kto wie.. może rzeczywiście zrezygnują z kopania.