Przez całą dobę nieznany górnik kontrolował 50% mocy Bitcoin Cash

Niedawne doniesienia podają, że nieznany górnik Bitcoin Cash zdołał przejąć kontrolę nad 50% hashrate sieci tej właśnie kryptowaluty. Czy takie wydarzenie mogło mieć rzeczywiście miejsce? A jeśli tak, to dlaczego?

Co się wyrabia w związku z Bitcoin Cash?

Od 24 do 25 października jeden nieznany górnik zdołał wykopać aż 73 bloki! Na Twitterze skomentował to użytkownik o nicku „grubles”, cytuję:

„An unknown bcash miner apparently now controls 50% of its hash rate. This is why using bcash is a security risk and a liability. De-list it”

Z treści postu wynika, że takie wydarzenie jest właśnie argumentem za tym, że popularny fork bitcoina niesie za sobą zagrożenie i jego używanie niesie ze sobą ryzyko wystąpienia takich nieprawdopodobnych akcji. Użytkownik „grubles” wyraził również zdecydowaną opinię, że ta kryptowaluta powinna zostać wyrzucona z listy kryptowalut na giełdach.

Niedawny flashcrash hashrate’u BTC

Nie tylko na Twitterze komentowano owo niesłychane wydarzenie, a jeden z użytkowników reddita wysnuł własną i ciekawą teorię tego dotyczącą. Uważa on mianowicie, że powodem dojścia do takiej sytuacji mogą być swoistego rodzaju eksperymenty górników bitcoina, którzy w ten sposób poszukują nowych możliwości dla wykorzystania swojej mocy obliczeniowej.

Może to i prawda, ale niczego nie wyjaśnia, a głównie nie mówi nic o tym, jak w ogóle było możliwe dopuszczenie do możliwości wystąpienia takiego cyrku? Czy można temu przeciwdziałać, czy też może przeciwnie? Jeżeli ktoś potrafi tak zakombinować, to może jest wszystko w porządku? No chyba jednak nie jest.

Uważni obserwatorzy rynku kryptowalut zapewne pamiętają interesujące wydarzenie z września tego roku, czyli tajemniczy flashcrash hashrate’u bitcoina. Wówczas to sieć utraciła na krótką chwilę aż 40% swojej mocy obliczeniowej, a najdziwniejsze w tym wszystkim było i nadal jest to, że wydarzenia do tej pory nie znalazło żadnego wyjaśnienia. Rodzi się zresztą pytanie, czy ktokolwiek takiego wyjaśnienia szuka i czy byłoby ono wygodne dla użytkowników? I wygląda na to, że nie, gdyż sprawy nikt nie wyjaśnia ani zdaje się nikt nią specjalnie nie przejmować, a warto przypomnieć, że hashrate bitcoina ostatnio osiągał rekordowe wartości. Przy tym tego rodzaju wydarzenie osłabia znacznie bezpieczeństwo sieci, gdyż im wyższa moc sieci, tak i stabilniejszą się staje dana kryptowaluta i dużo trudniej jest dokonać na niej ataku 51%.

Co jeszcze ciekawsze, całe to kuriozum z nieznanym kopaczem w głównej roli i Bitcoin Cash występuje natychmiast po wręcz gigantycznych wzrostach bitcoina, to zaś zwiastuje nam nic innego, jak jeszcze ciekawsze wydarzenia w biznesie kryptowalut. Nadchodzą nowe kryptoczasy?
Na Twitterze widać pośród komentatorów, że ciągle oni jeszcze czekają na „prawdziwy” bull run, który wyniesie najstarszą kryptowalutę na jeszcze „prawdziwsze” cenowe wyżyny. Czy przypadek Bitcoin Cash nie nasuwa jednak pytań o więcej ostrożności i o to, że inne projekty będą w związku z tym coraz bardziej kontrowersyjne?

Previous ArticleNext Article
Od Stycznia 2019 jestem CEO projektu KopanieBitcoin.pl naszym celem jest prowadzenie i tworzenie największego serwisu w Polsce, który wspiera polskie górnictwo kopania kryptowalut. Kopanie Bitcoin jest w Polsce coraz bardziej popularniejsze dlatego celem jestem budowanie w pełni wartościowego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

100 dni przed halvingiem bitcoina jak nastroje górników?

To prawdopodobnie jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń okolicznościowych na całym rynku BTC. Zostało niewielu czasu do odliczenia. Wszystkie portale i użytkownicy związani z walutą bitcoina zniecierpliwieni nawołują do tego, że pozostało jedynie 100 dni do halvingu najpopularniejszej na całym świecie kryptowaluty.

Jednak na czym tak naprawdę polega halving bitcoina?

To niewątpliwie przedsięwzięcie, które wywołało ogromny szum na całym kryptowalutowym rynku. Informacja o halvingu pierwszej kryptowaluty obiegła wszystkich miłośników wirtualnych funduszy. Zatem czym tak właściwie jest to wydarzenie? Okazuje się, że termin halving obrazuje zmniejszenie dokładnie o połowę nagrody za każde wydobycie poszczególne bloku bitcoina. Aktualny stan za indywidualne wydobycie bloku BTC to 12,5 w walucie bitcoin. Po nastaniu halvingu tej waluty, będziemy mogli liczyć jedynie na 6,25 BTC za każdy wydobyty blok.

Bitcoin w górnictwie zanotował znaczący wzrost w 2020

Wirtualni górnicy, którzy parają się bitcoinami mogą spodziewać się regularnego halvingu około co 4 lata od powstania BTC. Cykliczność halvingu bitcoina mierzona jest jednak na więcej niż jednej płaszczyźnie. Zmniejszenie płacy bitcoinami aż o połowę za każdy poszczególny blok zawsze po wydobyciu kolejnych 210 tysięcy bloków bitcoina.

Proszę zwrócić uwagę na to, że w roku 2009 górnicy parający się wydobywaniem BTC za pośrednictwem mocy obliczeniowej swoich maszyn, mogli cieszyć się płacą 50 BTC za jeden wydobyty blok. W 2012 roku dokładniej w listopadzie miał miejsce pierwszy halving najpopularniejszej na świecie kryptowaluty. Górnicy otrzymywali wówczas 25 BTC za każdy wydobyty blok.

Mining kryptowalut – giganci łączą siły i budują mega-kopalnię

Zgodnie z przypuszczeniami kolejny halving miał miejsce w lipcu 2016 roku. Dlatego też kolejne zmniejszenie płacy za każdy kolejny blok bitcoinów oscylowano na 2020 rok, w maju. Według oszacowanych informacji wydarzenie halvingu BTC będzie miało miejsce aż do momentu wydobycia wszystkich bloków waluty. Według obliczeń nastąpi to po roku 2140.

Wiele osób zadaje sobie jedno pytanie. Dlaczego właściciel najpopularniejszej na świecie kryptowaluty stworzył w swoim systemie takie wydarzenie jak halving? Wbrew niektórym oczekiwaniom, ma on za zadanie regulować zasady popytu i sprzedaży bitcoina. W momencie, w którym wszystkie bitcoiny znalazłyby się bezpośrednio na rynku, popyt na nie automatycznie by zmalał. Tym samym sprawiłoby to, że górnicy zaangażowani w działanie za pośrednictwem blockchaina bitcoinów straciliby zainteresowanie tą walutą. Halving na razie skutecznie temu zapobiega.

Jak wydarzenie halvingu działa na rynek kryptowalut?

Niemal każdy zadaje sobie to pytanie. Okazuje się jednak, że niemożliwe jest, aby całkowicie przewidzieć skutek halvingu tak potężnej waluty. Spekulacje pojawiają się zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. Jedni nawołują do tego, że ceny BTC wzrosną z uwagi na większy popyt, inni natomiast twierdzą, że cena równomiernie spadnie. Z przeszłości wiemy tak naprawdę, że historia halvingu nie przyniosła zbyt wielu zmian. Ostatni halving bitcoina, który miał miejsce, nie wywołał oczekiwanego zamieszania, ponieważ nie wpłynął na ceny BTC.

Iran: 1000 licencji na wydobywanie kryptowalut

Chociaż od powstania najstarszej z walut wirtualnych dzieli nas 11 lat, to rynek ten wciąż nie jest dostatecznie uregulowany i wciąż dostrzega się potrzebę większego nacisku na tę kwestię. Na całym świecie rządy państw w ostatnich latach wykazują znaczne postępy w regulowaniu branży kryptowalut. Jest to szczególnie widoczne w odniesieniu do kontrolowania wydobycia cyfrowych aktywów, czyli miningu.

Irańska gospodarka wzbogaci się dzięki miningowi o 8,5 mld dolarów amerykańskich

Najnowsze doniesienia wskazują na to, że rząd Iranu przygotował się na wydanie 1000 licencji na wydobywanie kryptowalut. Z licencji skorzystają krajowe firmy kryptograficzne, które specjalizują się w miningu. Chodzi tu głównie o duże firmy, takie, które mogą sobie pozwolić na pokrycie dużych rachunków za energię elektryczną.

Kryptowaluty i Bitcoin – Co nas czeka w 2020 roku?

Amira Hosseina Saeedi Naeiniego, urzędnik z ICT Guild Organization, stwierdził, że chociaż irański przemysł wydobywczy to stosunkowo nowe zjawisko w tym kraju, wiele osób dostrzegło już w nim duży potencjał, który z dużym prawdopodobieństwem przyciągnie inwestorów zza granicy. W konsekwencji tego gospodarka w Iranie może wzbogacić się o 8,5 mld dolarów amerykańskich.

Jednak legalne wydobywanie kryptowaluty w Iranie wymaga, aby każdy górnik posiadał oficjalną licencję.  Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że koszty energii elektrycznej są wysokie, i z tego też względu mining może być postrzegany jako zajęcie coraz mniej opłacalne.

TOP 5 kryptowalut, które można kopać na PC w 2020 roku

Mining opłacalny dla dużych pól górniczych

Jest to niewątpliwie ogromne wyzwanie dla stanu górniczego, gdyż tylko duże przedsięwzięcia wydobywcze mogą sobie pozwolić na rozwijanie tej działalności. Mniejsze zakłady, które tak dobrze nie prosperują, zmuszone są do zamknięcia działalności albo przynajmniej jej zawieszenia.

Bitcoin Era – Opinie od inwestorów – Platforma

Wydobywanie cyfrowych aktywów, czyli mining to wciąż nowe i rozwijające się zjawisko, na które otwiera się coraz więcej krajów. Sam fakt wydania przez Iran 1000 licencji na wydobywanie kryptowalut pokazuje, że Iran dostrzega w tej branży potencjał i upatruje w nim korzyści finansowych w sferze gospodarczej.