UOKiK: zarabianie na oglądaniu reklam może być piramidą finansową

Piramida finansowa to termin, które na dobre wszedł do potocznego słownika. Wszyscy doskonale znamy co najmniej kilka głośnych afer z udziałem przedsiębiorstw, które działały właśnie według schematu właściwego dla piramidy finansowej.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że rozwój nowoczesnych technologii oraz internetu doprowadził między innymi do pojawienia się zupełnie nowych form piramid finansowych. W dzisiejszych realiach ten, będący oszustwem, schemat finansowy nie musi już z konieczności odnosić się na przykład do firm reklamujących się jako fundusze inwestycyjne.

W kilku niedawno wydanych komunikatach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed korzystaniem z usług popularnych platform do zarabiania w sieci, takich jak Hybryd Cykler, Alternet & AdBlast a także Team-Coin.

Na czym jednak polega zagrożenie i dlaczego wymienione platformy zostały uznane przez UKOKiK za niebezpieczne finansowo?

Zarabianie na oglądaniu reklam również może być piramidą finansową

Zarabianie pieniędzy na oglądaniu reklam to aktualnie jeden z bardziej popularnych sposobów zarabiania pieniędzy w internecie. Mechanizm jest w tym wypadku wyjątkowo łatwy a sam proces nie wymaga od użytkownika internetu ani żadnych określonych kompetencji czy umiejętności, ani też szczególnie dużego nakładu wysiłku.

Z czasem musiało więc dojść do wyłonienia się bardziej złożonych rozwiązań dedykowanych zarabianiu przez oglądanie reklam. Przykładowo będąca na cenzurowanym u UOKiK platforma Alternet & AdBlast umożliwia swoim użytkownikom zakup “pakietów reklamowych”. Kupno tego rodzaju pakietu według platformy wiąże się z możliwością osiągnięcia wysokiej stopy zysku.

Z kolei inna z platform, przed którymi ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,  Omega Best należąca do zarejestrowanej w Emiratach Arabskich spółki Nautilius Investment umożliwia użytkownikom wykupienie tzw. pakietów aktywnego uczestnictwa, których wartość może wynosić od równowartości 50 aż do równowartości 200 tysięcy euro. Oczywiście, platforma zapewnia, że im wyższy wkład “inwestora”, tym wyższe potencjalne zyski.

Na czym jednak dokładnie polega ryzyko? Żadna z wymienionych platform nie sprzedaje żadnej określonej usługi ani też produktu. Zyski są generowane tylko i wyłącznie przez coraz większą liczbę użytkowników, którzy wykupują pakiety. Jest to więc schemat działania typowy dla piramid finansowych. Różnica polega jedynie na tym, że mamy do czynienia z wysoce specyficzną formą “inwestycji”, a nie na przykład rzekomym inwestowaniem złoto, jak miało to miejsce w przypadku niesławnej firmy Amber Gold.

Dlaczego piramidy finansowe są niebezpieczne?

Osoby zainteresowane szybkim i łatwym zyskiem często są przekonane, że uda się im oszukać piramidę finansową, tj. osiągnąć zysk zanim cały schemat ulegnie załamaniu(co w przypadku tego modelu zawsze stanowi jedynie kwestię czasu) albo też zanim właściciele po prostu z jakichś względów postanowią “zwinąć interes”.

Oczywiście, tego rodzaju nadzieje są złudne: nie możemy mieć żadnej pewności, w jakim dokładnie momencie piramida finansowa przestanie istnieć. Co więcej, zagrożenie wiąże się również z ryzykiem braku możliwości wypłaty zysków z “inwestycji”: firmy działające według opisanego schematu tak naprawdę funkcjonują poza prawem, co oznacza, że użytkownik nie może mieć jakiejkolwiek gwarancji, iż osiągnięty zysk zostanie mu wypłacony. 

Rzecz jasna, w internecie można znaleźć sporo opinii zachwalających wymienione platformy. Co więcej, spora część tych recenzji pochodzi od prawdziwych użytkowników, którzy naprawdę zarobili dzięki owym platformom pieniądze. Czy jednak w jakikolwiek sposób zaświadcza to o wiarygodności lub rzetelności platform, przed którymi ostrzega UOKiK? Oczywiście, że nie. Piramidy finansowe niemal zawsze na początku wypłacają części “inwestorów” zyski. Jest to swoisty mechanizm kamuflażu, który jeszcze skuteczniej pozwala kusić naiwnych. 

Previous ArticleNext Article
Od Stycznia 2019 jestem CEO projektu KopanieBitcoin.pl naszym celem jest prowadzenie i tworzenie największego serwisu w Polsce, który wspiera polskie górnictwo kopania kryptowalut. Kopanie Bitcoin jest w Polsce coraz bardziej popularniejsze dlatego celem jestem budowanie w pełni wartościowego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *